Lidi mě na rozdíl od památek nepřestávají překvapovat, říká moderní tulák Ladislav Zibura
Nemusí se toulat, ale chce. Navštívil Nepál, Jeruzalém, Čínu či Gruzii a napsal o tom zajímavé knihy. Začínal jako mnozí jiní poutí do Santiaga de Compostela.
„Stálo by za to tu cestu zopakovat a napsat o tom knihu. Rád bych se tam vydal znovu,“ říká a ujišťuje, že tahle pouť má své kouzlo a smysl i v dnešní době. „Tím, že se člověk rozhodne vydat sám do ciziny. Poutnictví je možnost zamyslet se nad sebou nebo překlenout nějaký problém. Stejně to dělaly generace předtím.“
Památky Ladislava Ziburu na cestách příliš nezajímají. „Pro mě jsou zajímavější setkání s lidmi. Jsou různí a překvapují mě, na rozdíl od památek, pořád. Nejkrásnější zážitky jsou právě ty překvapující a mě přijde půvabné vystavit se nejistotě toho, kde budu spát nebo jíst. Oddat se světu je krásné. Je to jako randění. Člověk taky neví, co ho čeká.“
Kam by se rád podíval a jaké jsou jeho sny? Proč začal cestovat stopem? Kde píše své knihy a v čem tkví jejich úspěch? Co si myslí o humoru? Který kout země mu připadá nejošklivější?
Související
-
Nejlepší polárníci jsou bezdomovci, říká cestovatel Petr Horký
Měl být učitelem. Nakonec se stal cestovatelem a filmařem. Během svého cestování se dostal jak na vrcholky světových hor, tak na mořské dno. A dobyl dokonce severní pól.
-
Cestovatel Kramařík s Dvojkou obletí celý svět. Inspiroval mě i Baťa, říká
Jak uctít sto let od založení Československa? Co třeba cestou kolem světa? Takový nápad dostal právník a aviatik Roman Kramařík, který hodlá obletět zeměkouli ve sv...
-
O Vánocích v cizině není čas na sentiment, vzpomíná cestovatel Miroslav Zikmund
Největší český cestovatel? Možná Emil Holub. Spíš by jimi ale byla dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. První jmenovaný se letos dožil krásných 95 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.