O Vánocích v cizině není čas na sentiment, vzpomíná cestovatel Miroslav Zikmund

24. prosinec 2014

Největší český cestovatel? Možná Emil Holub. Spíš by jimi ale byla dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. První jmenovaný se letos dožil krásných 95 let. A na své cesty si stále dobře pamatuje.

Ke konci roku bývá zvykem bilancovat. A s kým jiným hodnotit uplynulý rok, než s člověkem, se kterým se dá hodnotit celé uplynulé století. Slavný cestovatel Miroslav Zikmund ale nikdy nedělal rozhovor přímo na Štědrý den. „Často jsme na cestách i na Vánoce zažívali taková dramata, že se to vůbec nedá přidat do škatulky Štědrý den.“

Čtěte takéVše o Miroslavu Zikmundovi na webu Českého rozhlasu

Zikmund si vzpomíná i na první cestovatelské Vánoce v roce 1947, kdy krátce před tím, než dorazili do hlavního města Keni do Nairobi, prožili s Hanzelkou nejkritičtější den života. „Jeli jsme z hlavního města Somálska, chystali jsme se překročit rovník. Teploměr tenkrát ukazoval 57°C, dostali jsme se do špatného terénu a došla nám voda,“ vzpomíná cestovatel.

„Nakonec nám pomohli britští kolonizátoři. Celé Vánoce jsme nakonec strávili v Nairobi mezi českými krajany. Dodnes si to živě pamatuji,“ přiznává.

Vzpomínky otisknuté do deníku

I dnes si každý den Zikmund píše svůj deník. Detaily o cestách si ale pamatuje i bez něj. „Do deníků jsme psali spíše technologické věci. Některé se mi ale zaryli do srdce na celý život,“ říká.

Hanzelka se Zikmundem cestovali několik let v kuse. Nebyly pro ně například třetí Vánoce v cizině těžší než jiné dny? „My jsme si nepřipouštěli sentiment. Prostředí, kde jsme byli, ani v nejmenším nepřipomínalo naše bílé Vánoce. Prostředí bylo velmi atypické,“ říká i dnes s odstupem.

Vánoční příhoda ještě jednou

Že dvojice často prožívala krušné chvilky, dokazuje i historka z roku 1948. To se cestovatelé objevili na rozmezí tří států Paraguaye, Argentiny a Brazílie u vodopádu Iguaçu, které podle Zikmunda patří k nejhezčím vodopádům na světě. „Dostal jsem tam zprávu, že mi zemřela babička. Asi z nostalgie jsem udělal hloupost.“

„Aniž bych někomu něco řekl, šel jsem si zaplavat do prudké řeky u vodopádů. Naštěstí mě proud neodnesl a já vystoupil na druhém břehu. Nemohl jsem se ale vrátit, protože řeka byla prý plná piraní. Měl jsem velké štěstí,“ vzpomínal Miroslav Zikmund.

Jaké byly Vánoce v Betlémě? Kam až se cestovatelé dostali?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.