Slovníček pojmů 9 mýtů o financích (1/9)

13. červenec 2017

Slibovaný malý slovníček nabízí vysvětlení pojmů, se kterými jste se setkali v prvním díle 9 mýtů o finaních.

Aktivní/pasívní příjmy

Aktivní příjem je takový, který získáváme svou aktivitou, měníme svůj čas za peníze (zaměstnání, živnost, brigády apod.). Pasivní příjem je pravidelný příjem (nejčastěji 1x měsíčně nebo 1x ročně), který nám plyne, aniž bychom pro něj museli vynakládat další aktivitu.

Buduje se pomocí investic – finančních anebo časových. Jedná se třeba o nájem z nemovitosti, či podíl na zisku (z akcií, vlastního podnikání, či investic do podnikání jiných osob).

Výdaje/investice

Výdaje jsou finanční prostředky vynaložené ke spotřebě, zatímco investice generují zisk nebo pasivní příjem.

Cashflow

Rovná se tok peněz, rozdíl mezi příjmy a výdaji. Tok peněz musíme sledovat, abychom se nedostali „do mínusu“ a měli vždy v daném okamžiku prostředky na pokrytí výdajů (a investic).

Finanční rezerva

Úspora finančních prostředků, která slouží na pokrytí nečekaných výdajů (krátkodobá rezerva), nebo na zajištění prostředků pro budoucí sny a cíle (dlouhodobá rezerva).

Spotřebitelský úvěr

Může být účelový (na konkrétní účel) nebo neúčelový (půjčka na cokoli). Jedná se o nejčastější typ úvěru, který lidé používají na vykrytí dočasného nedostatku finančních prostředků.

Hypotéka

Půjčka na bydlení. Poskytuje se zpravidla na dobu 10 – 30 let. Dlužník za úvěr ručí svou nemovitostí, nad nemovitostí je tzv. zástavní právo banky.

Exekuce

Vykonávací řízení vedené exekutorem, kdy je po dlužníkovi vymáhána dlužná částka. Exekutor může obstavit účty, finanční produkty nebo zabavit majetek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.