Sklizeň a sušení okrasných dýní
Mnohé tykve pěstujeme kvůli jejich vzhledu. Jejich dužina je sice také jedlá, ale díky svému povrchu se báječně hodí pro dekorace. Zářivé barvy, zajímavé vzory a půvabné i bizarní tvary z nich činí výtvarné objekty.
Druhy dýní
Například názvem Mandarin jsou označovány menší, kulovité, oranžově zbarvené tykvičky. Jack Be Little nese drobné, ploché, žebernaté, jasně oranžové plody, Nest Egg Mix se pyšní menšími, smetanově bílými či bílozelenými, dvoubarevnými vejcovitými plody. Pelerine dává středně velké plody, které mají pískovou barvu a tvar ptáčků. Pod označením Tutti Frutti lze koupit směs velkých i malých, kulovitých, hladkých i žebrovaných plodů, smetanově bílých až oranžových. Trnová koruna, tak se nazývá oblíbená směs odrůd s trnovitými výrůstky po obvodu plodu. Pear Bicolor plodí dvoubarevné, žlutozelené hruštičkovité plody. Dobře se vysuší, a proto se používají k dlouhodobější dekoraci. Andělská křídla jsou různotvaré a různobarevné tykvičky s výrazným dekorem po celém obvodu plodu. Kačenky, tak se říká žlutým, kyjovitým plodům se zahnutým „krkem“. Mladé plody lze kuchyňsky upravovat stejně jako cukety.
Okrasné dýně v době květu i zrání zdobí zahradu, zralé plody pak slouží jako dekorace. Vytvoří dokonalé rustikální zátiší, rozsvítí chodbu, mohou vítat hosty na zápraží.
Jak zajistit, aby interiér zdobily až do jara?
Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, již se neleskne. Na stonku se tvoří suché praskliny a postupně zasychá. I dobře zralé dýně by však mohly začít plesnivět, kdyby byly hned po utržení uskladněny na vlhkém místě. Je třeba je nechat doschnout na sluníčku, aby na ně nepršelo – podle počasí asi týden. Při sušení je občas obracíme.
Pozor na hluboký řez
Poté nejdéle vydrží na vzdušném místně při teplotě 10 až 18 °C. Proti kažení pomáhá ponechání delší stopky, neboť řez je vstupní branou pro různé mikroorganismy, které spustí rozklad rostlinné hmoty. Povrch lze konzervovat bezbarvým lakem.
Další informace o dekoračním využití tykví najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.