Skleněné budovy zabíjejí ptáky

19. únor 2013

Nárazy ptáků do čirých nebo naopak silně reflexních ploch jsou zřejmě nejčastější člověkem zaviněnou příčinou úhynu ptáků. Známé jsou především kolize ptáků s protihlukovými stěnami, ale tisíce ptáků se zabíjejí i o prosklené administrativní budovy.

Neodmyslitelnou součástí měst jsou administrativní budovy. Slouží státní správě i soukromému sektoru. Po zavedení tržního hospodářství, které vyhnalo ceny pozemků a nájmů do závratných výšek, tyto budovy stále častěji vyrůstají na okrajích městských aglomerací. A spousta se jich odívá do třpytivých skleněných hávů.

„Architekti se zhlédli v reflexních opláštěních budov, ve kterých se krásně odrážejí objekty v okolí – budovy, stromy i keře. A přitom netuší, jaké nebezpečí takovéto virtuální krajiny pro ptáky představují. Není ale divu, nikdo je to ve škole neučil!“ říká Lukáš Viktora, koordinátor ochrany druhů České společnosti ornitologické a dodává:„Přitom okraje měst představují tzv. ekotony, místa, kde se městské prostředí setkává s různými typy volné krajiny a kde se také vyskytuje zvýšené množství ptáků.“

Nemenší problém představují výplně z čirých materiálů, použité např. pro zviditelnění atrií budov, osázených okrasnou zelení. Stejný pohled jako lidem se totiž nabízí i ptákům, kteří pak do neviditelných bariér narážejí. A přitom stačí mít tato rizika při projektování na zřeteli a designovat výplně tak, aby byly pro ptáky viditelné. K tomu ale nedochází. Zatím. Problém tak pomáhají odstranit až dodatečné polepy rizikových partií. Nejčastěji se ovšem neděje nic, nebo jen správce budovy zajistí úklid ptačích mrtvolek časně ráno před příchodem zaměstnanců nebo klientů! Lukáš Viktora k tomu poznamenává:„Je paradoxní, že některé banky, spořitelny a pojišťovny na jedné straně úzkostlivě dbají na svůj pozitivní obraz na veřejnosti, která jim svěřuje svůj majetek, aby na straně druhé zavíraly oči před faktem, že na jejich honosných sídlech hynou chránění živočichové, kteří jsou součástí našeho společného přírodního bohatství.“

Logo

Jaké je tedy řešení? Budoucí i současné architekty a projektanty musí někdo s riziky kolizí ptáků a jejich prevencí seznámit. V ideálním případě to jsou školy, střední i vysoké, pro graduované pak systém dalšího vzdělávání, který poskytují profesní komory nebo vzdělávací agentury. A pak se samozřejmě příslušná opatření musejí promítnout do vlastních projektů a také do jejich realizace. Již v tuto chvíli je možné čerpat ze zahraničních poznatků. Česká společnost ornitologická je připravena v tomto ohledu spolupracovat.

autor: ČSO
Spustit audio