Sixtinská kaple. Unikátní fresku tvořil Michelangelo pět let

Na stropě Sixtinské kaple je unikátní malba s výjevy ze Starého zákona. Jejím tvůrcem je italský sochař a malíř Michelangelo Buonarroti. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Zakázku dostal od papeže. Po pěti letech tvrdé a nebezpečné práce na vratkém lešení vytvořil dílo, které nejprve pohoršovalo církevní otce přemírou zobrazených nahých mladíků. Brzy se však stalo jedním z nejslavnějších počinů v dějinách výtvarného umění.

Vůbec nejznámější scéna Boha, oživujícího Adama dotykem ukazováku, prorostla do popkultury a snad každý člověk na naší planetě ji zná z nesčetných parafrázi ve filmu, street-artu, v reklamě či na suvenýrech pro turisty.

Hrdinkou dalších Příběhů z kalendáře bude královna, jejíž život ukončila gilotina.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.