Chcete svatbu v Sixtinské kapli? Jeďte na Barrandov!
Na Barrandově už filmová klapka klape 81 let. Díky tamním profesionálům zůstáváme filmovou velmocí. Jsou to skuteční továrníci na sny.
„Historie Barrandova je spojená s rodinou Havlů, kteří se rozhodli postavit filmová studia. Tak vznikly první dva ateliéry,“ vzpomíná šéf společnosti Barrandov Studio Petr Tichý.
„Přelomový byl film Miloše Formana Amadeus. Tenhle oscarový snímek znamenal pro Barrandov naprostý převrat.“
Zahraniční snímky zůstávají pro Barrandov prioritou. „Byli jsme a jsme i dál filmovou velmocí. Co se týká budoucnosti, nejsem pesimistou. Naopak.“
Genius loci
I když Barrandov postavil moderní a nová studia, zastaralé zázemí ze 40. let záměrně neřeší. „Pravdou je, že staré ateliéry mají ducha, kterého štáby cítí. Je to o energii a stínech filmů, které v nich byly natočené.“
Je to v lidech
Důvod, proč se spousta věhlasných režisérů vrací do Prahy, je prý v lidech. „Film není jen o režisérech a hercích, ale o spoustě dalších lidí, kteří patří bez přehánění ke světové špičce. Jde o řemeslníky, dekoratéry, umělecké a kostýmní výtvarníky, malíře a celou řadu dalších profesí, které k filmu patří.“
Česká továrna na sny postavila pro koprodukční seriál Borgia věrnou kopii Sixtinské kaple. „Z té dokonalosti otevřete pusu. Není tam strop, ale podlaha a stěny vypadají úplně stejně jako v reálu. Měli jsme tam dokonce i svatbu.“
Jsou země, které jsou pro filmaře levné. Česká republika ale nabízí opravdové profesionály. „K nám můžou přijet režiséři s minimálním štábem, protože my jim zajistíme všechno na vysoké úrovni.“
Film má bavit
Únik do světa filmu považuje Petr Tichý za důležitý. To je důvod, proč mají komerční snímky u diváků takový úspěch.
„Jdeme do kina, protože se chceme oprostit od starostí a zapomenout na realitu. Když jsem se díval na Matrix, byl to zážitek. Život přináší spoustu starostí a dívat se na ně i v kině není to pravé. Film by měl pomáhat lidem odpočívat,“ myslí si.
Jakou cestu urazila studia na Barrandově? Co všechno se v nich skrývá? Budeme dál filmovou velmocí? Poslechněte si v archivu iRadia.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.