Situace v Česku není příznivá. Sucho je větší než v roce 2015, říká hydrolog
Málo vody v řekách, vyschlé potoky a vyprahlá půda. K tomu zákazy napouštění bazénů nebo zalévání. Tak to v současnosti vypadá na území České republiky. Čím to je?
„Jsou tady dvě části problému. Když mluvíme o suchu, myslíme přirozený stav vody. Tedy to, co vidíme v přírodě: vyschlá půda, toky a neprší. To je sucho. A pak je tu otázka ještě nedostatku vody a tam do hry přichází, jakým způsobem společnost vodu využívá a potřebuje,“ říká Jan Daňhelka, ředitel pro hygrologii z Českého hydrometeorologického ústavu.
Z pohledu přirozeného sucha a nedostatku vody na tom jsme podle jeho slov velmi špatně. Můžeme srovnávat s rokem 2015, jenže tehdy v polovině srpna mohutně zapršelo. Situace je tedy letos nepříznivá. „Co se týče nedostatku vody, tak je situace různá. V menších obcích byly dopady zřetelné. Naopak velké vodohospodářské soustavy jako Brno nebo Praha, tak tam voda z kohoutku pořád teče i proto, že soustava byla naddimenzovaná, abychom sucho zvládali.“
Související
-
Bohumil Pečinka: Vody je pořád dost, neumíme ji ale správně zadržovat
Hovory o počasí nabírají v poslední době jiného smyslu než společenského. Horka a nedostatek vody se ukazují být vážným problémem. Neposloucháme rady vědců?
-
David Storch: S vodou jsou potíže. Bez deště vodu nijak nezískáme
Sucho v Česku sužuje více oblastí. Teplo podle meteorologů vydrží zřejmě celý srpen. Dotkne se v budoucnosti sucho našich každodenních životů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.