David Storch: S vodou jsou potíže. Bez deště vodu nijak nezískáme

2. srpen 2018

Sucho v Česku sužuje více oblastí. Teplo podle meteorologů vydrží zřejmě celý srpen. Vlna veder vysává potoky i řeky a hrozí i zvýšené nebezpečí požárů. Dotkne se v budoucnosti sucho našich každodenních životů?

„S vodou jsou potíže. V některých oblastech dokonce platí zákaz zalévat zahrádky vodou z vodovodu. Pochopitelně nevíme, jaká bude budoucnost. Žijeme v době klimatických změn, ale nemusí mít nutně následek oteplování a vysušování. V principu není vyloučeno, že v následujících letech budou zase povodně,“ říká ekolog David Storch.

David Storch: Nikdy nebylo v biosféře tolik dusíku. Změny v zemědělství mají vliv na celou Zemi

Intenzifikace zemědělství v posledním století umožnila nárůst lidské populace na dnešních sedm miliard a tato takzvaná zelená revoluce pořád pokračuje, říká David Storch.

Industrializace, intenzifikace, zavádění nových plodin a masivní využívání dusíkatých hnojiv. To jsou ve zkratce nejzásadnější změny, kterými prošlo zemědělství za posledních 100 až 150 let.

Posledních několik let ale čelíme spíše zmíněnému suchu, které se projevuje nejen v nedostatku vody. „Je to vidět i na kůrovcové kalamitě. Škůdci snadněji napadají nějak stresované rostliny. Těch aspektů je ale celá řada.“

„Může to vézt i k tomu, že některé druhy stromů nebo jiných organismů u nás přestanou mít vhodné podmínky. Je klidně možné, že smrk, který byl vysazován mimo svou přirozenou klimatickou zónu, prostě nepřežije,“ dodává.

Od roku 2014 zažíváme pátý suchý rok v řadě. Jak dlouho si ještě udržíme komfort pitné vody? „Máme tady vodu, která tu naprší. Jsme tedy závislí na srážkách, nevtéká k nám žádná velká řeka. Řeší se samozřejmě správné zadržení vody, že místo velkých přehrad je lepší budování rašelinišť nebo remízků. Když ale nebude pršet, tak nemáme co zadržet.“

David Storch

„Měli jsme si dřív uvědomit, že je vodu v krajině třeba zadržovat. Jsou cesty, jak to dělat drobnými zásahy. V tomto jsme opožděni. Na druhou stranu všechna opatření mají velkou setrvačnost, a když nebude pršet, nejde na to moc reagovat.“

Sucho je samozřejmě výzvou i pro zemědělce. Pokud se budou měnit klima, budou se měnit i zemědělské postupy. „Je ale třeba si uvědomit, že se stejně mění v závislosti na dotačních podmínkách nebo nových odrůdách. Žijeme v době prudkých změn, které nejsou vynuceny jen klimatem.“

S horkem se ale musí vypořádat i města, která se častěji stávají zahuštěnou betonovou džunglí. „Nevím o jiném řešení, než je zeleň. Víme, že stromy mají chladící efekt. Nic lepšího jsme nikdy nevymysleli. Můžeme sice instalovat klimatizace, ale ty akorát zhorší situaci na ulicích.“

autoři: Zita Senková , jra
Spustit audio

Související