Šikmý kostel je kniha o naději, svěřuje se autorka hornické trilogie Karin Lednická
„Štve mě rozšířená představa horníka jako chlapa, který přijde ožralý z hospody domů, ztluče ženu a děti a jde si lehnout,“ zlobí se spisovatelka v Blízkých setkáních.
Autorka trilogie Šikmý kostel o hornickém životě právě vydala její 2. díl. „Štve mě představa horníka, kterou mnozí přiživují, jako opilce a hrubiána. Já jsem v karvinském kraji vyrostla, takže vím, jak žili,“ vypráví Karin Lednická.
„Do knihy jsem se snažila dát poselství o naději. Horníci žili za velmi těžkých podmínek a já svým postavám dělám jednoduché radosti. Dokázali se těšit z toho, že svítí slunce, klíčí obilí nebo dozrála jablka. Museli si najít hezké každodenní radosti.“
Rekonvalescence
„Druhý díl mě stál hodně sil,“ přiznává spisovatelka. „Žiji se svými postavami již několik let a mám je ráda. Stavět je do situací, které se děly v letech 1935-1945 pro mě bylo velmi vyčerpávající. Tenkrát se nedělo nic dobrého. Bylo velmi těžké druhý díl napsat a než se vrhnu na třetí, jsem zatím v rekonvalescenci,“ usmívá se Karin Lednická.
Co čeká hrdiny třetího dílu? Jak sbírala materiály ke knihám? Má čas na jiné aktivity při psaní?
Související
-
Co je pro mě při psaní nejnáročnější? Zamýšlí se spisovatelka Karin Lednická
Čím ji fascinuje historie zapomenuté hornické Karviné? V čem vidí razovitost tamního regionu? Moderuje Šárka Bednářová.
-
Moje cesta není cesta šamana, prohlašuje spisovatel Josef Formánek
Pravidelně cestuje na Siberut, ostrov v Indickém oceánu, kde dokonce podstoupil šamanskou zkoušku. Nesložil ji. V Blízkých setkáních ale přiznal, že je rád.
-
Píšu o poustevnících a poznávám i sebe, vypráví držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán
Samotáři a lidé na okraji společnosti. To je velké téma pro spisovatele a držitele ceny Magnesia Litera, který se na nimi vydává do lesů, aby psal jejich příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka