Šikmý kostel je kniha o naději, svěřuje se autorka hornické trilogie Karin Lednická

26. leden 2021

„Štve mě rozšířená představa horníka jako chlapa, který přijde ožralý z hospody domů, ztluče ženu a děti a jde si lehnout,“ zlobí se spisovatelka v Blízkých setkáních.

Autorka trilogie Šikmý kostel o hornickém životě právě vydala její 2. díl. „Štve mě představa horníka, kterou mnozí přiživují, jako opilce a hrubiána. Já jsem v karvinském kraji vyrostla, takže vím, jak žili,“ vypráví Karin Lednická.

„Do knihy jsem se snažila dát poselství o naději. Horníci žili za velmi těžkých podmínek a já svým postavám dělám jednoduché radosti. Dokázali se těšit z toho, že svítí slunce, klíčí obilí nebo dozrála jablka. Museli si najít hezké každodenní radosti.

Rekonvalescence

„Druhý díl mě stál hodně sil,“ přiznává spisovatelka. „Žiji se svými postavami již několik let a mám je ráda. Stavět je do situací, které se děly v letech 1935-1945 pro mě bylo velmi vyčerpávající. Tenkrát se nedělo nic dobrého. Bylo velmi těžké druhý díl napsat a než se vrhnu na třetí, jsem zatím v rekonvalescenci,“ usmívá se Karin Lednická.

Co čeká hrdiny třetího dílu? Jak sbírala materiály ke knihám? Má čas na jiné aktivity při psaní?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.