Šachy, pat, mat
Slova šachy, šach a také mat pocházejí z perštiny, šáh mát je persky „král je mrtev“. Výraz pat však s asijským původem této hry nesouvisí, vznikl později v italštině ze spojení essere patta, tedy být si kvit, být ve hře nerozhodný.
Slůvko patta vzniklo z patto, což je smlouva, smír, narovnání. Tenhle výraz vznikl z latinského pactum, z něhož my máme pojmenování smlouvy, dohody výrazem pakt. Italské patta pak dostalo německou, francouzskou i naši podobu pat nepochybně podle perského mat.
Slovo pat se začalo používat v šachové terminologii jako pojmenování remízy, nerozhodnutého zápasu, přesně řečeno situace, kdy nelze táhnout králem.
Pozoruhodné je, že slovo pat se užívá v šachách a pak také přeneseně jako pojmenování bezvýchodné nebo se také módně říká zablokované situace. Pro nerozhodný výsledek v jiných sportech, než jsou šachy, se užívá výraz remíza.
Příspěvek zazněl v pořadu Slova, který v letech 2002–2005 vysílala Regina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.