Ruce musí mít neurochirurg pořád jisté. „Trénuji doma na kuřecích křídlech,“ uvádí Jan Klener

16. listopad 2022

„S kardiochirurgy se malinko špičkujeme, co je pro lidský organizmus důležitější. Ale my máme neprůstřelný argument: srdce je pouhá pumpa, kdežto mozek je superpočítač. Takže každý snadno rozliší, co je důležitější,“ směje se primář neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce. Je nádor sluchového nervu častý? Jak se projevuje? Pozná nemocnou mozkovou tkáň pouhým pohledem? Je trénink mozku důležitý? Jak odpočívá a který je jeho oblíbený sport? Poslechněte si v audiu.

„Zatímco srdce se dá alespoň krátkodobě něčím nahradit, mozek ne,“ hájí prestiž svého oboru Jan Klener. „Pokusy s transplantací mozku se možná časem objeví. Ale aby to pro pacienta znamenalo nějaký zisk, bude trvat ještě hodně dlouho,“ soudí neurochirurg.

Praxe a rutina jsou pro každého operatéra klíčové. „Zkušenost je důležitá, takže to dovolená nenaruší.“ Přesto doma občas trénuje. „Na kuřecích křídlech. Doma mám malý mikroskop, několik mikronástrojů a sešívám malé cévky. A manželka čeká na křídla do polévky,“ popisuje Jan Klener.

Lidský faktor při operacích mozku zatím nic nenahradí. Přesto se budou vyvíjet různé technologie, přístroje a implantáty. „Budou i molekulární a genetické objevy, což bude v léčbě nádorů asi to nejdůležitější. K zásadní změně ale vždycky dojde tehdy, kdy to nikdo nečeká,“ uzavírá.

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související