Někdy musíme dětem část mozku vzít. Její funkci ale přebere jiná část, vysvětluje neurochirurg Vladimír Beneš nejmladší

15. srpen 2022

Neurochirurg Vladimír Beneš nejmladší stanul v čele oddělení, které před půl stoletím zakládal jeho dědeček. Je přednostou Neurologické kliniky v Motole. Říká, že není malých operací a někdy si operační postup píše. Vytrvalost trénuje na kole a na běžkách. Proč nerad operuje traumata? Jak snáší sdělování nepříjemných pravd? Proč raději operuje menší mozek? Co mozku nejvíc škodí? Co by chtěl po sobě zanechat?

Skvělou vlastností mozku je podle neurochirurga Vladimíra Beneše nejmaldšího plasticita. „Jedna část mozku může převzít funkce poškozené části. Hlavně u dětí. Například u epilepsie musíme odstranit část mozku blízko dráhy hybnosti rukou. Dítě nehýbe rukama třeba tři dny. Po čtyřech měsících ale nic nepoznáte. U dospělého je návrat plné funkčnosti prakticky vyloučen.“

„U každé operace se může něco pokazit, když je den blbec. Špatný nádor, asistent k ničemu, instrumentářka ještě horší, vy se špatně vyspíte. Člověk se s tím musí poprat. Můžete poprosit někoho z kolegů, vystřídat personál. Malý nádor se operuje lépe, ale příprava je vždy složitá. Někdy si to píšu, abych něco nevynechal,“ popisuje.

Jak vnímal, že povede motolskou neurochirurgii? „Měl jsem z toho radost kvůli dědovi, který tehdy prodělal covid. Po dlouhé době jsem ho viděl uronit slzu,“ říká docent Vladimír Beneš. Podobně jako jeho dědeček, který se dožil stovky, se věnuje lyžování. „Děda s lyžováním seknul až dlouho po osmdesátce.“

autoři: Vasil Fridrich , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.