Rodina: Přes dvacet let náhradními rodiči
Elen a Radek Gomolovi dali a dávají dětem to nejdůležitější, co všechny potřebují. Celkem devět jich přijali do náhradní rodinné péče. Přitom vychovali dvě vlastní děti.
Elen je 55 a jejímu muži Radkovi 56 let. „Já si myslím, že už je to dost vysoký věk,“ říká Elen v souvislosti s tím, že si zhruba před třemi roky vzali do rodiny čtyřměsíční holčičku. Zároveň přiznává, že se ona i její muž cítí mladší právě díky dětem. Dnes jich mají doma pět. Ostatní v průběhu let dospěly a osamostatnily se.
Šok v kojeňáku
Cesta manželů Gomolových k rozhodnutí rozšířit svoji rodinu nebyla vůbec přímočará. S nápadem přišel Radek, který během pracovních nočních směn navštěvoval kojenecký ústav. „Byl jsem v šoku, protože tam byla jedna sestra na celé oddělení mimin… To mě tehdy hodně zasáhlo,“ vzpomíná.
Strach z vlastní lásky
Po určité době proto manželce navrhl, aby přijali nějaké dítě, které nemá rodinu. Elen však měla pochybnosti. Tehdy prý nevěřila sama sobě, že by cizí děti dokázala milovat jako vlastní. A bála se, že by mezi nimi dělala rozdíly. Od té doby uplynulo hodně času. O první přijaté dítě se začali Gomolovi starat už před 21 lety.
Rodina: Přes dvacet let náhradními rodiči
Autor: Jan Zítka
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála
Nakonec přijali roli poručníků, adoptivních rodičů i pěstounů a stali se velkou rodinou. Právě velká rodina manželům pomohla v době osobní tragédie. A to když náhle zemřela jejich vlastní dcera. Přihodilo se to v době, kdy právě dokončila vysokou školu, vdala se a dostala práci. Vyrovnat se s její smrtí bylo především pro Elen velmi těžké. I o tom vypráví rozhlasový dokument.
Související
-
Týden v Guineji. Dokument o konci příběhu adopce na dálku
Alena se před 15 lety rozhodla podpořit ve vzdělání dívku z Afriky a začala jí posílat výdělek z brigád. V dokumentu se Alena vydává na svatbu své „adoptivní“ dcery.
-
Řešila jsem, jestli budu pro africkou holčičku správná máma, vzpomíná dnes Markéta Nešlehová
„Jako malá jsem měla sen, že někomu pomůžu,“ ujistila Terezu Kostkovou v Blízkých setkáních dramaturgyně Markéta Nešlehová, která si adoptovala africkou holčičku.
-
Ani na chvíli sami
Manželé Alžběta a Vratislav Hláskovi byli ve Středočeském kraji první vlaštovkou s tzv. ranou pěstounskou péčí na přechodnou dobu. Miminka čekají na osvojení namíst...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka