Týden v Guineji. Dokument o konci příběhu adopce na dálku

21. říjen 2018

Alena se před 15 lety rozhodla podpořit ve vzdělání dívku z Afriky a začala jí posílat výdělek z brigád. V dokumentu se Alena vydává na svatbu své „adoptivní“ dcery. Dokument ale není jen o jedné bláznivé cestě. Je také o hledání ztracené lásky k místu, které zdánlivě není proč milovat. 

Dnes je Fatoumatě 24 let. Její vrstevnice mají mnohdy několik dětí a často neumějí ani číst, ani psát. Fatoumata díky Aleně dokončila základní a střední školu, a dokonce vystudovala i univerzitu. V tak chudé zemi, jako je Guinea, to rozhodně není běžné.

Čtěte takéAlena a Fatoumata, spojení dvou světů

Fatoumata už dávno není malá. Pozvala Alenu na svou svatbu a požádala ji, aby šla za svědkyni. Alena, dnes už maminka tříletého syna, se rozhodla, že do hlavního města Guineje Conakry pojede. Myslela si, že už se sem nikdy nevrátí. Po osmi letech ale znovu vyrazila do země, kterou tak nějak není proč mít rád. 

autor: Tereza Hronová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová