Řešila jsem, jestli budu správná máma, vzpomíná dnes Markéta Nešlehová

25. březen 2019

„Jako malá jsem měla sen, že někomu pomůžu,“ ujistila Terezu Kostkovou v Blízkých setkáních dramaturgyně Markéta Nešlehová, která si adoptovala africkou holčičku.

S manželem se před lety přihlásili do adopčního programu s tím, že je jim jedno jakou barvu pleti bude dítě mít. „Volali pak ze sociálního odboru, že pro nás mají atraktivní africkou holčičku z Olomouce. Bylo jí pět, ale říkali: Vy se k ní báječně hodíte. Přijeli jsme a Viktorka mluvila plynnou moravštinou. Byla jsem unešená.“

Po prvním setkání padlo rozhodnutí. „Viktorka to zvládala bravurně, ale já jsem řešila, jestli budu ta správná máma. Měla jsem velké obavy,“ přiznává dnes dokumentaristka a režisérka Markéta Nešlehová. „Nechci žít jeden život jako publicistka a další život jako máma a žena. Snažím se to propojit, abych byla jedna osobnost.“

Jakým charitativním projektům se věnuje? Proč jí učarovala Kambodža? Jaké byly její režijní začátky? Proč nezůstala u novinařiny, kterou vystudovala?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.