Robert Koch. Jako první na světě odhalil původce antraxu neboli sněti slezinné
Robert Koch pracoval jako venkovský lékař ve východním Prusku. Teprve dárek od manželky Emy, mikroskop, ho přivedl k pozorování mikroorganismů. Jako první na světě odhalil původce antraxu neboli sněti slezinné u dobytka. Brzy se stal světově uznávaným vědcem a ředitelem výzkumného institutu v Berlíně. Jeho objevy pomohly zastavit epidemie cholery, tyfu a dalších infekčních chorob. V roce 1905 obdržel Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii. Zemřel 27. května 1910.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Proč se říká a co doopravdy znamená „Pozdrav pánbůh“?
Proč se kýchajícím lidem říká zrovna „Pozdrav pánbůh“? Je to jednoduché. Slovo „pozdrav je míněno ve smyslu „uzdrav“. Tedy: Kéž dá bůh kýchajícímu brzké uzdravení.
-
Bakterie a viry tvoří pyramidu života
Jsou okem neviditelné a dlouho se o nich vůbec nevědělo. Bakterie a viry. Známe je teprve od dob Pasteura a Kocha, zejména jako nepřátele, kteří způsobují zákeřné nemoci.
-
Bakterie jako hackerky nervového systému
Miliony mikroorganismů v našem těle z nás dělají chodící zoologické zahrady. Ovlivňují naše zdraví, kondici i náladu. U myší se podařilo zjistit, že mikrobiom jim p...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.