Říše znaků. O původu jazyka i jeho zániku. Kde se mluví jazykem tok pisin?
Zatajte dech a začněte mluvit. Zní to nenápadně, ale schopnost záměrně zastavit dýchání stála u zrodu řeči. Co mezi sebou začali lidé artikulovaně hovořit, vytvořili okolo šesti až sedmi tisíců různých jazyků. Martin Rychlík a Martin Soukup mluví o tom, proč si někteří vesničané spolu nepopovídají, i když spolu sousedí. Dozvíte se, jak Bedřich Hrozný rozluštil prastaré chetitské písmo, uslyšíte úryvek z Bible v papuánském jazyce tok pisin a dojde i na mluvu v českých zemích.
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Martin Kavka, autor Hacknuté češtiny: Na jazyk si neradi necháváme sáhnout. Je jako posvátná kráva
Kniha je výsledkem desetileté práce Martina Kavky a kolektivu autorů. „Od minulého století se na češtinu pořádně nesáhlo. Poslední pravopisná reforma se dělala v r. 1993.“
-
Bohemistka Marta Šimečková. Pozná podle řeči, odkud lidé pocházejí?
Jaké souvislosti je možné najít při zkoumání nářečí? Pozná podle řeči, odkud pocházejí lidé, se kterými mluví? Proč jsou na mapě nářečí České republiky i bílá místa?
-
1194. schůzka: Šetřme jazyka spisovného
Když si někdo pro svou profesní dráhu zvolí jazykovědu, očekávali bychom, že si vybral poklidnou a tichou profesi. Leč jak ukazuje příběh Jana Gebauera (1838-1907),...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.