Richard Hindls: Po ukončení intervencí ČNB tady bude slušný chaos!

4. duben 2017

Blíží se konec slabé koruny, kterou už čtvrtým rokem uměle udržuje naše centrální banka. Podle statistika to nebyl šťastný krok, který si teď ale pěkně zaplatíme.

Každým dnem čekáme na ukončení intervencí vůči euru na hranici 27 CZK/EUR. Co se pak stane? „Předpokládám fluktuaci koruny a chaos, který nepomůže vůbec nikomu,“ říká Richard Hindls.

„Nikdo nebude vědět, jestli půjde koruna výš nebo ne. Předpokládám, že se na chvíli může dostat i na 27,50, pak zas půjde dolů. Do toho vstoupí spekulanti ze zahraničí. Může se ukázat, že nebude komu prodávat eura, která teď někde leží. Každopádně Česko ztratí desítky miliard. ČNB bude muset reagovat na aktuální situaci.“

ČNB by měla hrát otevřeně

Centrální banka podle Hindlse ale měla hrát s otevřenými kartami a zveřejnit datum ukončení zásahů. „Nejsem si jist, jestli je současná nejistota opravdu správná politika. Jestli by datum neměli opravdu říct dopředu. Nekontrolovatelné to ale bude v každém případě.“

Statistik byl proti zásahu ČNB od počátku, šlo prý o hrubý zásah, který do ekonomiky nepatří. „A argumenty, podle kterých intervence vedly ke zvednutí indexu spotřebitelských cen, mě tedy vůbec nepřesvědčily.“

Za současným 2% růstem inflace, kterou bylo podmíněno ukončení intervencí, je prý ale něco úplně jiného. Nejenže inflace roste i v dalších evropských zemích bez intervencí, ale hlavně roste cena ropy. „Je to významný faktor, který se do konce intervencí jen vklínil.“

Komu intervence pomohly?

Snížená cena koruny sice pomáhala exportérům, znesnadňovala ale život dovozcům nebo těm, kteří cestovali do zahraničí. Na inflaci to ale podle Hindlse nemělo dopad žádný.

„Teď jsou exportéři i importéři na stejné lodi a nebudou si jisti vůbec ničím. Klidnější snad budou ti, co se proti měnovým výkyvům pojistili. Drobní podnikatelé to ale udělat nemohou a teď je určitě čeká doba jako na houpačce.“

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio