Richard Hindls: Narazili jsme na práh zaměstnanosti. Kdo chce, ten dnes pracuje
Podle ministerstva financí se blíží zpomalení růstu ekonomiky. Narazili jsme na hranice jejích možností? A co můžeme očekávat od dalšího vývoje na našich i evropských trzích?
Podle emeritního rektora pražské Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse je současný vývoj signálem, že zdroje, které ekonomika má, se pomalu vyčerpávají: „Narazili jsme na práh zaměstnanosti – kdo chce, ten dneska pracuje. To není úplně běžný jev, Česká republika je na tom v tomto ohledu možná nejlépe v Evropě.“
Ekonomika reaguje na vývoj ve světě
„A narazili jsme i na mez vnějších podmínek. Jsme malá země, která je surovinově i obchodně závislá na vnějších vztazích. To, co se děje ve světě, může podvázat ekonomiku a odráží se to i ve snížení tempa růstu,“ vysvětluje Richard Hindls s tím, že z mezinárodního hlediska trh ovlivňují zejména napjaté celní vztahy mezi USA a Čínou nebo potíže italských a nově i německých bank.
„Pořád se ale pohybujeme kolem tříprocentního výkonu a to není málo,“ ubezpečuje profesor ekonomie a dodává, že česká ekonomika je stále o procentní bod nad evropským průměrem.
Potřebujeme investice
Navzdory trvale dobré kondici chystá vláda i na příští rok schodkový rozpočet. Podle Richarda Hindlse je potřeba zvýšit zejména výdaje na důchody, které dlouhodobě zaostávají, a zlepšit i růst platů ve veřejné sféře. V tomto ohledu je rozpočtový schodek pochopitelný.
Pojďme současný ekonomický růst proinvestovat. Ne projíst a prooblékat.
Richard Hindls
„Na druhou stranu je tu i řada neefektivních věcí. Obrovské rezervy jsou ve fungování státní správy, nutná je i rekodifikace stavebních pravidel, která brzdí developery v jejich projektech. Problémem jsou i neefektivní investice,“ říká ekonom.
Dědictví minulého století
„Stále máme v sobě podivnou strukturu ekonomiky, kterou jsme měli od 60. do 80. let a kterou charakterizuje orientace na energeticky a surovinově náročná odvětví – těžké strojírenství, hutnictví, energetiku. A to se nedá změnit ze dne na den,“ odpovídá Richard Hindls na otázku, zda potřebuje česká ekonomika změnu svého nastavení.
„Svět se mezitím posunul. Těžký průmysl je sice stále potřeba, ale evropskému Západu dnes dominují technologie a služby,“ říká ekonom. „Ve výrobním řetězci se pohybujeme někde uprostřed. Jeho začátek (vývoj a výzkum) i konec (prodej) je bez nás. Práce mezi, která na nás zbývá, má přitom nejnižší přidanou hodnotu.“
Další témata rozhovoru: Oslabuje i německá ekonomika, co to může znamenat pro nás? Proč bankovní rada ČNB stále zvyšuje základní úrokovou sazbu? Hrozí růst cen zboží a služeb? A jaký vliv budou mít výsledky amerických voleb do Kongresu na ekonomiku? A co je hlavním tahounem ekonomiky USA?
Související
-
Richard Hindls: Československo kdysi bylo 9. nejvyspělejší...
Byla meziválečná ČSR hospodářsky vyspělou zemí? Nebo je to mýtus, který v nás pořád přežívá? Podle statistika jsou obě tvrzení pravdivá.
-
Ilona Švihlíková: Naše ekonomika pořád roste. Tygr je ale už...
Přestože analytici čekali stagnaci, třetí čtvrtletí opět vykazuje zrychlení a meziroční růst. Podle ekonomky se sešlo několik příznivých okolností. Brzy ale zasáhne...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.