Řepík lékařský dokáže pomoci s nemocným žlučníkem

6. září 2013
Rada pro tento den

Dnes jsme vybrali rady bylináře Vládi Vytáska, jak používat léčivé byliny vrbku úzkolistou a řepík lékařský.

Vrbka úzkolistá
(Chamaerion angustifolium) je vytrvalá bylina rostoucí v naší přírodě hojněji na slunných místech ve vyšších polohách, nejčastěji na lesních pasekách. Vnitřně užíváme nálev z listu. List pomáhá při stavech úzkosti, nespavosti, psychogenně podmíněných bolestech hlavy, odstraňuje pocit psychického napětí. Dále působí protizánětlivě na žaludek, chrání sliznice trávicího ústrojí, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, záněty ledvin a průjmová onemocnění. List obsahuje i hormony, které pomáhají ženám při klimakterických obtížích – v tomto případě list kombinujeme s listem kontryhele a květem hluchavky bílé. Při vnějším použití používáme odvar na kloktání, obklady, omývání nehojících se ran, na bércové vředy atd. Z květu vrby úzkolisté v Rusku vyrábějí lék proti rakovině.

Řepík lékařský

Řepík lékařský
(Agrimonia eupatoria) je vytrvalá bylina rostoucí na slunečných suchých místech na okraji lesů. V přírodě jí začíná ubývat, proto je dobré tuto žlutě kvetoucí zlatou svíci pěstovat na zahrádkách. Užíváme nálev z kvetoucí natě, pro vnější použití pak odvar. Řepík má velmi široké léčebné využití bez vedlejších nežádoucích účinků. Pomáhá při bolestech žaludku, žaludečních vředech, zánětlivých onemocněních celého zažívacího ústrojí. Léčí nemoci žlučníku, jater, dýchacích cest. Preventivně působí proti migrénám. Odvar podporuje hojení ran, v kombinaci s květem růže jako kloktadlo regeneruje namožené hlasivky, dále hojí různá kožní onemocnění. Na kyselém podloží u nás roste řepík vonný, který má stejné léčivé účinky. Zcela mimořádné léčivé účinky má řepík chlupatý, která se u nás v přírodě nevyskytuje a vzácně ji pěstují v botanických zahradách. Odvar z kvetoucí natě řepíku chlupatého staví krvácení, snižuje otoky, pomáhá při úplavici a průjmu, regeneruje sliznici žaludku, léčí choroby jater a některé druhy nádorového onemocnění, hubí střevní parazity.

Další informace najdete v zářijovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.