Rada pro tetno den - 4. dubna
Jak po zimě pečovat o tulipány?
Cibule tulipánů jsou velkou lahůdkou pro hlodavce – některé cibule zlikvidují úplně, jiné hlodavci přemístí na zcela jiné místo či do nevyhovující hloubky. Pokud tedy při brzké jarní obhlídce objevíte na záhonech cibule všelijak obrácené, je vhodné je ihned přesadit do přiměřené polohy a hloubky, aniž oklepete půdu z kořenů. Brzy poté, co se počasí ustálí a přejdou větší mrazy, se na povrchu půdy objeví rašící špičky tulipánů se svinutými listy. To je nejvhodnější doba pro rovnoměrné rozhození některého plného granulovaného hnojiva po záhonu. Na půdách dobře zásobených živinami postačí i jednosložkové dusíkaté hnojení.
Přiměřená dávka je asi 40 g na 1 m2. Protože jsou tulipány na živiny dosti náročné, můžete v menší dávce přihnojení opakovat v době, kdy se ukazují poupata. Hnojení vyžaduje skupina zahradních tulipánů a vysoce prošlechtěné hybridy botanických tulipánů. Nízké botanické druhy na skalkách nehnojte. Při hnojení tulipánů s rozvinutými listy aplikujte hnojivo mezi řádky tak, aby se nedostalo do úžlabí listů, neboť by je mohlo popálit. Pokud se listy přece jen do kontaktu s minerálním hnojivem dostanou, ihned je pečlivě omyjte proudem vody. I když je půda po zimě bez plevelů, jakmile to struktura půdy dovolí, pruhy mezi řádky náležitě prokopejte. Po zimě ulehlá, neprovzdušněná půda totiž přispívá k rozvoji houbových chorob.
Pokud chcete mít zdravé a krásné tulipány, je nutné rašící rostliny nemilosrdně probrat. Nemocné tulipány vybírejte ze země pochopitelně i s cibulí. Pokud se lodyha zalomí, hrabejte, až cibuli najdete. Určitě ji pak nevyhazujte na kompost, ale důkladně ji zlikvidujte. Jen opravdu důsledné výběry rostlin uchrání porost před namnožením houbových a virových chorob, které by časem celou výsadbu tulipánů zlikvidovaly.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka