Rada pro tento den - 9.4.

9. duben 2008
Rada pro tento den

Z dubnového čísla časopisu Receptář, jsme vybrali rady Ludmily Duškové pro zahrádkáře

Afrikány místo chemie
Afrikány neboli aksamitníky patří spolu s měsíčkem lékařským, třapatkami a dalšími rostlinami mezi druhy, které jsou doporučovány pro biologickou ochranu rostlin. Seriózní vědecký výzkum, který před časem provedli němečtí odborníci, ukázal, že běžné druhy aksamitníku dokáží svými výměšky likvidovat například kořenová háďátka v záhonech jahodníku stejně spolehlivě jako některé běžně používané a prodávané chemické přípravky (např. Dursban). Srovnávací testy prokázaly, že stačí udržet netradičně vonící afrikány mezi jahodami alespoň tři měsíce. Stejné testy se provádějí i v porostech brambor, cibulové zeleniny a dalších.

Rané brambory
vysazujeme začátkem dubna podle průběhu počasí. Používáme předklíčené, případně zakořeněné hlízy, které začnou po výsadbě růst i při nižších teplotách kolem 5 °C. Nenaklíčené hlízy totiž v půdě klíčí velmi zdlouhavě. Již počátkem května se může v řádcích objevit nať, kterou mohou ohrozit pozdní mrazíky. Vyplatí se proto porost pokrýt bílou netkanou textilií, která nať před chladem ochrání. V nejistých oblastech je pak lepší s výsadbou počkat na konec dubna až začátek května. Hlízy vysazujeme do mělkých brázd vzdálených 65-70 cm od sebe. Naklíčené hlízy pokládáme v brázdičkách korunkovou částí nahoru asi 5-8 cm hluboko a v rozestupech asi 30 cm. Vysázené hlízy potom zahrneme zemí, buď do roviny, nebo můžeme při zahrnování již rovnou tvořit hrůbky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.