Rada pro tento den - 9. srpna

9. srpen 2011
Rada pro tento den

Jak ošetřit dřevo vystavené povětrnosti?

Často pritom zazní otázka, zda je lepší lak syntetický nebo ředěný vodou. Spíše bychom se však měli ptát, zda je vhodnější lak nebo lazura. Lakem přitom rozumíme průhledný nátěr bez pigmentů, který ošetřuje povrch dřeva. Lazura proniká i do dřeva, obsahuje řídce rozptýlené barevné pigmenty, případně i penetrační či impregnační látky. Přes lak i přes lazuru je patrná přirozená struktura dřeva, lazurou však můžeme dřevu dodat barevný nádech. Dřevo je porézní a pokud je vystaveno povětrnostním vlivům, potřebuje ošetření i uvnitř. Čím více na něj prší, nebo se v okolí výrazně střídají teploty, tím dřevo natřeme pečlivěji. Zvolíme tenkovrstvou lazuru a naneseme nejlépe tři vrstvy, po prvních dvou povrch vždy lehce přebrousíme jemným smirkovým papírem, abychom odstranili třepení. Při prvním nátěru také hadrem setřeme lazuru, která se nevsákla, aby vrstva nebyla příliš silná a umožnila lepší působení dalšího nátěru. Lazura dřevo ochrání, ale zároveň mu umožní dýchat. Pro vrchní nátěr lze použít i lak, ten ovšem po zatvrdnutí vytvoří jednolitou vrstvu a dřevo nebude dýchat. Získá však lesklý či matný, snadno omyvatelný povrch, na kterém se nebudou držet nečistoty tolik jako na lazuře. Na trhu je velké množství lazur a laků, pokud je chceme kombinovat, měli bychom se podívat na přebal, zda je to možné. Zejména pokud bychom chtěli kombinovat vodou ředitelné a syntetické nátěry. Určité řešení nabízejí takzvané silnovrstvé lazury, které spojují vlastnosti lazur a laků a tedy ochrání jak vnitřek, tak povrch dřeva. A pokud jde o dilema, zda volit vodou ředitelné nebo syntetické nátěry, lazury ředitelné vodou potřebují dokonale odmaštěný a naprosto čistý podklad. Syntetické lazury tolik náročné nejsou. S vodou ředitelnými nátěry se však lépe pracuje, protože nemusíme používat speciální ředidla, snadněji odstraníme cákance a vyčistíme štětce, barvy rychleji schnou a při natírání nezapáchají.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v srpnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.