Rada pro tento den - 8.2.
Z únorového čísla časopisu Receptář jsme vybrali aktuální rady Ludmily Duškové pro zahrádkáře.
Abychom sklidili ranou sklizeň brambor připravíme si s předstihem předklíčenou nebo dokonce zakořeněnou sadbu. Nejlépe koncem února až začátkem března rozložíme hlízy do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru. Lísky umístíme do světlé místnosti a až do doby výsadby v místnosti udržujeme teplotu 12-15 °C. Hlízy by měly vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm. POZOR: Předkličované hlízy nikdy nedáváme do tmy - klíčky se pak vytahují a sadba ztrácí na kvalitě. Jako vhodné odrůdy brambor pro malopěstitele doporučuji odrůdy Rosara, Velox, Dali, Leoni, Vitese, Princess a další.
Pokud v únoru nastanou dny s pěkným počasím, využijeme je k péči o trávník. Vyhrabeme z něj staré listí, kamínky, rozhrabeme krtince a trávník přihnojíme rozředěnou močůvkou a prosetým kompostem. Musíme ale dávat dobrý pozor, abychom neponičili vyrážející listy a kvítky krokusů, talovínů, sněženek, bledulí a jiných drobných jarních cibulovin, které právě v únoru bohatě rozkvetou.
Konec února je vhodným obdobím pro přesazování pokojových rostlin. Vždy je přesazujeme do většího květináče s průměrem alespoň o dva centimetry větším. Na dno nového květináče nezapomeneme nasypat drenážní vrstvu. Květiny i s balem zasypeme v květináči novým substrátem, který navlhčíme a několik dní nezaléváme. Rostliny tak výborně zakoření a zesílí. Přihnojíme je až asi 3 týdny po přesazení. Pokud pěstujeme rostliny v obřích nádobách, stačí vyměnit svrchní vrstvu zeminy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.