Rada pro tento den - 8.1.
Z lednového čísla časopisu Receptář jsme vybrali tip z rubriky šikovné ruce - jak si vyrobit vlastnoručně malovaný hrnek podle svých představ. Příjemně si odpočineme a čaj z něj nám bude lépe chutnat.
Budeme k tomu potřebovat:
a) barvy na porcelán - postačí balení po padesáti mililitrech za 85 korun. Tyto barvy mají tu výhodu, že je lze použít i na keramiku, sklo a kov, aniž bychom hotovou malbu museli vypalovat v troubě.
b) konturovací barvu s nástavcem
c) hrneček
d) malý štětec
e) párátko
f) papírový ubrousek
g) ředidlo nebo terpentýn
Hrnek nemusí být nový, stačí probrat skříňky. Umyjeme ho přípravkem na nádobí a utřeme dosucha, aby barvy na porcelán dobře přilnuly. Barvy promícháme a pokud jsou příliš husté, naředíme je terpentýnem nebo ředidlem. Na hrnek si měkkou tužkou předkreslíme motivy. Méně výtvarně zruční kutilové mohou použít některou z nalepovacích obrysových šablon, které lze sehnat ve stejných obchodech, kde se prodávají barvy na porcelán. Můžeme si vybrat šablony s mnoha motivy jako například kytičky, srdíčka, zvířátka apod. Konturovací barvou s nástavcem pak nakreslíme obrysy motivů. Při spojování čar si pomůžeme párátkem. Poté malým štětcem vybarvujeme plochy. Nanášíme jen přiměřené množství barvy, aby nestékala. Před každou změnou barvy vypláchneme štětec v ředidle. Namalovaný hrnek necháme zaschnout do druhého dne. Netrpěliví kutilové mohou schnutí malby urychlit fénem. Hotový výrobek pak umýváme běžným způsobem ručně, ne v myčce, která by naše dílo poškodila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.