Rada pro tento den - 7.5.

7. květen 2010
Rada pro tento den

Z Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.

Jak si vybrat papouška
Chov papoušků přináší do našich domovů kousek živé přírody a radost z opeřeného kamaráda. Jeho koupi je však třeba dobře zvážit. Opeřenec s námi bude žít léta, mnohdy i desetiletí.
O radu jsme požádali zkušeného chovatele papoušků Václava Holuba z obce Klapý na Litoměřicku. Říká:
„Důležité je si předem ujasnit, zda budeme papouška chovat v bytě či v zahradní voliéře. Měli bychom vědět, že například běžné andulce vlnkované se musíme věnovat stejně pečlivě jako třeba mnohem vzácnějšímu a dražšímu papoušku královskému!“
Jakého papouška byste doporučil dítěti?
„Může to být andulka, ale také například agapornis fišeri, škraboškový nebo růžovohrdlý. Z nich se mohou stát skvělí společníci, kteří se zpravidla naučí i pár slov. Někdo bude chtít třeba korelu, protože je větší, jiný klidnějšího alexandra. Roli tu určitě sehraje i přítulnost papouška. Samozřejmě bude záležet i na finanční stránce. Doporučuji navštívit i některou z výstav exotického ptactva.“
Je lepší jako mazlíček sameček nebo samička?
„Moje zkušenost je, že u papoušků v tom není rozdíl. Stává se, že papoušek, který žije dlouho sám, si vybere partnera z rodiny. Všeobecně se tvrdí, že se fixuje na opačné pohlaví. Samečkové na ženy, kdežto samičky na muže.“
Ručně dokrmení papoušci se prý nejvíce fixují na lidi.
„Ano, to je pravda. Takoví ptáci jsou opravdovými mazlíky. Je to dnes móda, že lidé chtějí ručně dokrmeného papouška. I obchody se zvířaty takové ptáky nabízejí. Chovatelé odeberou páru vajíčka a mládě dolíhnou a dokrmí. Papoušek se pak na člověka tak fixuje, že na něj i žárlí. Dává to najevo třeba tím, že si vyškube peří.“

Další podrobnosti o chovu papoušků najdete v květnovém vydání Receptáře nebo v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio