Rada pro tento den - 7. září
Jak po podzimní sklizni připravit půdu na záhonech pro další sezónu?
Do půdy je především potřeba dodat živiny, které sklizené rostliny spotřebovaly. Jednou z možností je takzvané zelené hnojení, kdy po sklizni vysejeme například řepku nebo hořčici, kterou necháme narůst do výšky asi 10 cm a poté ji nadrobno posečeme a zaryjeme. V říjnu je však na výsev zeleného hnojení pozdě – na záhon místo toho můžeme rozprostřít a zarýt posečenou trávu ze sběrného koše sekačky. Velmi všestranné použití má pak klasický chlévský hnůj.
Můžeme s ním hnojit ovocné stromy a keře, případně jej zarývat do záhonů. Před použitím chlévské mrvy ale musíme vědět, v jakém množství ji máme zarývat, případně mulčovat na záhonech. Hnůj je vhodný pro pěstování středně i více náročné zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, okurky, celer či brukvovité rostliny. Zarýváme jej v proleželém stavu a v množství od jednoho do pěti kg na m2. Vždy se řídíme radami výrobců osiva a velkopěstitelů sadby. Pokud však hnojíme vydatně, riskujeme přehnojení půdy dusíkem a následné problémy s růstem sazenic na jaře. Chlévský hnůj nikdy nepoužíváme pro záhony, na kterých chceme pěstovat cibuli nebo česnek. Na tato místa zarýváme klasicky trávu s listím a přidáváme rozleželý kompost.
Chovatelé drobného zvířectva často zarývají králičí hnůj. Ten obsahuje podstatně méně dusíkatých látek a pro zeleninové záhony je vhodný i v čerstvém stavu. Jako tekuté hnojení se občas používá zkvašený drůbeží trus. Avšak pozor toto hnojivo je velmi koncentrované a dokáže spálit rostlinám kořeny. Proto je nutné drůbeží trus ředit vodou. Zrytím do půdy nejen zapravíme hnojivo, ale také zlepšíme její strukturu. Důležité je to zejména na těžkých jílovitých půdách. Je dokázané, že po několika letech pravidelného rytí se na těchto těžkých půdách zvyšuje úroda. Zrytou půdu necháme zhruba jeden týden uležet a poté železnými hráběmi rozbijeme všechny hroudy a záhon urovnáme.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v říjnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.