Rada pro tento den - 7. dubna
Z dubnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak po zimě zrevidovat střechu.
● Zkontrolujeme, zda nebyla poškozena střešní krytina.
● Prověříme oplechování kolem střešních prvků a průniků jako jsou komíny, světlíky, vikýře, odvětrávací prvky.
● Pokud je třeba, vyčistíme plechy za komínem, vikýřem nebo střešním oknem, aby mohla odtékat voda.
● Prohlédneme okapy a odtokové roury. Zjistíme zejména, zda nejsou prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky, či zda dobře těsní jednotlivé díly.
● Okapy vyčistíme.
● U starších pozinkovaných okapů dáme pozor, zda nezačaly korodovat. U plastových okapů pak prověříme, zda v zimních mrazech nepopraskaly.
● Zkontrolujeme těsnění a kvalitu nátěrů dřevěných střešních oken.
● Důkladně projdeme podkroví a prověříme, zda někde nezatéká, nebo dokonce netvoří–li se na částech dřevěných krovů houba a plísně.
● Všechny závady, všechna poškození, které jsme při kontrole zjistili, sepíšeme. Menší závady můžeme odstranit sami, na opravu velkých závad zavoláme odborníky.
● Revizi bychom měli provést minimálně jednou do roka, optimální je dvakrát za rok – jednou před zimou a podruhé po zimě.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek o novinkách v zastřešení domů najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.