Rada pro tento den - 6.5.
Z nového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik rad, jak vybrat tu správnou sekačku na náš rekreační trávník. Než se vydáme do obchodu, měli bychom si odpovědět na několik základních otázek:
Jak velkou plochu budeme sekat, jak často budeme sekačku používat, jaká je svažitost a členitost porostu, jak hodláme naložit s posekanou trávou, zda bude se sekačkou pracovat i žena nebo senior či nakolik hodláme hlukem sekačky obtěžovat sousedy. Dále bychom se měli kromě ceny řídit i náročností údržby, ekonomikou provozu a svou roli určitě bude hrát i estetický vzhled sekačky.
Na menší plochy zhruba do 300 m2 bude stačit sekačka bez pojezdu s užším záběrem nože, obvykle elektrická s přívodní šňůrou, případně akumulátorová. Na větší plochy nad 300 m2 se již uplatní sekačky s širším záběrem poháněné benzinovým motorem.
Nutností je možnost nastavit výšku sečení, možnost měnit rychlost pojezdu a v potaz bereme i objem sběrného koše. Do svažitých terénů volíme sekačku s vlastním pojezdem a s dostatečnou rezervou výkonu motoru. Motor musí nejen dodat patřičnou razanci žacímu noži, ale také "utáhnout" několik desítek kilogramů vážící stroj při jízdě do svahu. Členitý trávník rozdělený záhonky, stromky, keři, zídkami, chodníčky apod. vyžaduje stroj dostatečně velký a přitom obratný i při naplněném koši. Do členitého terénu jsou vhodné sekačky s většími, případně natáčecími kolečky a s vícestupňovou převodovkou pojezdu.
Sekačky mohou posekanou trávu sbírat do sběrného koše, nechat ji ležet, nebo ji mulčovat, kdy ji žací nůž rozseká na drobné kousky, které zůstanou v trávníku, kde se rozloží.
Vysoký provozní hluk byl příznačný především pro benzinové sekačky. S nástupem moderních čtyřtaktních spalovacích motorů se hlučnost těchto strojů značně snížila. Celkovou hlučnost rotační sekačky pak ze sedmdesáti procent ovlivňuje typ konstrukce podvozku a tvar žacího nože.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.