Rada pro tento den - 5.11.
Dnes poradíme, jak zpracovat úrodu dýní a cuket.
Olga Tůnová ze Želetavy upravuje dýně jako ananas.
Na 3 kg dýní budeme potřebovat:
2 kávové lžičky kyseliny citronové,
1 kg cukru krupice,
1,5 l vody,
půl skleničky ananasové příchuti
a 20 kusů hřebíčku.
Postup je následující:
Na záhonu vybereme ty nejzdravější dýně, které doma rozřežeme, okrájíme jim slupku a vydlabeme semena. Dužnatou část nakrájíme na kostky, vypereme je ve studené vodě, navážíme, dáme do hrnce, přidáme kyselinu citronovou, zalijeme vodou a necháme do druhého dne na chladném místě. Pak hrnec postavíme na sporák, přisypeme cukr, přidáme hřebíčky a přivedeme k varu. Asi za 10 minut varu dýně zesklovatí - hrnec potom odsuneme z plotny a vlijeme do něj ananasovou příchuť. Kousky dýně, které vypadají jako ananas, pak plníme do zavařovacích sklenic, které zavíčkujeme a sterilizujeme při 80 °C asi 15 minut. Dýňové kompoty pak skladujeme na chladném a tmavém místě, kde vydrží velmi dlouhou dobu.
Viera Pašková z Nižné na Slovensku radí, jak připravit cuketu ve sladkokyselém nálevu. Tento nálev je vhodný i pro nakládání okurek, zeleniny a hub a má toto složení:
2 l vody,
0,5 l 8% octa,
150 g krystalového cukru,
80 g soli,
1 polévková lžíce hořčičného semínka,
25 tabletek sacharinu.
Všechny ingredience pak povaříme 5 minut kromě sacharinu, který rozmícháme až v mírně vychladlém nálevu. Cukety pak zpracujeme následovně: Cukety oloupeme - mladé můžeme naložit i se slupkou - zbavíme je jádřinců a nakrájíme na kostky nebo jiné libovolné tvary. Na dno sklenic dáme 2–3 listy celeru nebo listů révy vinné, kopr, feferonku nebo čili papričku podle chuti, dále malou cibuli, 4 kolečka mrkve, 1 bobkový list, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček černého pepře. Takto připravené sklenice naplníme cuketami, zalijeme vychladlým nálevem, zavíčkujeme a sterilizujeme 20 minut při teplotě 80–90 °C.
Další tipy jak zpracovat úrodu dýní a cuket najdete v Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.