Rada pro tento den - 4.7.

4. červenec 2008
Rada pro tento den

Z nového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady veterináře Romana Masopusta, jak a čím krmit psa. Dospělému psu stačí většinou jedno krmení denně, obvykle večer. Psy velkých plemen můžeme krmit dvakrát denně, abychom předešli nebezpečné dilataci a otočení žaludku. Štěňata krmíme několikrát denně

Nejstarším typem krmení je domácí vařená strava. Její nejdůležitější složkou je maso doplněné rýží nebo těstovinami, přidávat můžeme zeleninu. Pro psa je vařené krmení určitě chuťově nejzajímavější. V této potravě však lze jen obtížně dosáhnout optimálních množství všech živin včetně vitaminů a minerálů. Nedostatek některé ze jmenovaných složek může způsobit onemocnění, jako jsou například rachitida, různé hypo a hypervitaminózy. Díky rozšíření vyvážených komerčně vyráběných krmiv jsou dnes tato onemocnění vzácná. Z vyráběných krmiv je psovi přirozenější vlhká strava - konzervy a kapsičky. Otevřené konzervy se však hůře skladují, potřebujeme na ně chladničku. Konzervy jsou také dražší než granule, které jsou v současné době nejrozšířenějším krmením. Granule jsou pro psa vzhledově nejméně přitažlivé, ale pro majitele nejpohodlnější, snadno se přepravují a skladují. Při výběru konzerv a granulí zkontrolujeme na obalu krmiva označení výrobce a případně dovozce, bezejmenné granule v supermarketu mohou mít velmi nevyrovnanou kvalitu. Dále je potřeba sledovat složení - čím podrobněji popsané, tím lépe. Například termín obiloviny značí jakékoliv obiloviny, mnohem přesnější je informace rýže, kukuřice. Stejné je to s označením maso a výrobky živočišného původu. Určitě se vyplatí kupovat granule od výrobce se širším sortimentem krmiv pro jednotlivé věkové a velikostní kategorie psů. Samostatnou skupinou krmiv jsou léčebné diety. Tyto granule nebo konzervy doporučí veterinární lékař současně se způsobem podávání. Diety by neměly být kombinovány s jinými krmivy, protože se tím sníží jejich efekt. Případné změny krmení je třeba zavádět postupně, aby se trávení psa mohlo přizpůsobit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.