Rada pro tento den - 3.7.
Z nového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady, jak a co pít. Především je potřeba říci, že káva, černý a zelený čaj natož alkohol nám denní bilanci tekutin nevylepší, protože organismus ve větší či menší míře odvodňují. Do bilance příjmu se proto počítá jen objem čisté vody v nápojích. Pití musí být rozložené pravidelně do celého dne po menších dávkách - pijeme zhruba deci každou půlhodinu. Vypijeme-li najednou větší množství tekutiny, tělem pouze proteče a nezavodní je.
Především v teplých obdobích roku nebo při tělesné námaze a sportování je důležité pít také minerálky, které obsahují základní minerální látky - sodík, draslík, vápník a hořčík, které z těla odcházejí potem a mohly by nám chybět. I mezi minerálkami je třeba rozlišovat. Takzvané stolní minerální vody lze pít dlouhodobě. Důležitý je ale obsah sodíku, který by v minerálce neměl překročit hranici 150 mg/l. Proto sledujeme etikety minerálek a vybíráme vody, které mají obsah minerálů do 1000 mg/l, a které mají vyvážený poměr minerálních látek. Takzvané léčivé minerální vody bychom měli pít pouze na doporučení lékaře a nárazově, protože většinou obsahují velké množství minerálních látek, které by mohly organismus nadměrně zatěžovat. Zvláště v létě hodně z nás sáhne po slazených limonádách nebo ovocných džusech. Ani jedno ovšem není v nadměrném množství dobrou volbou. Slazené limonády obsahují velké množství cukru (1,5 l limonády obsahuje až 35 kostek cukru) nebo náhradních sladidel. Ta v malém množství neuškodí, při velkém příjmu ovšem metabolismus jen zbytečně zatěžují. Přírodní ovocné džusy jsou samozřejmě zdravé, ale zároveň velice kalorické, protože obsahují ovocný cukr, fruktózu. Na její příjem by si měli dávat pozor zvláště těhotné ženy a diabetici. Džusy je proto nejlepší ředit vodou v poměru 1:4 nebo 1:5.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.