Rada pro tento den - 31.3.

31. březen 2010
Rada pro tento den

Letošní zima s bohatou sněhovou nadílkou dala pořádně zabrat i střechám rodinných domů či chalup.

Z dubnového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme proto vybrali rady, jak předejít škodám, které by mohla způsobit zima příští.
- Stav střechy zkontrolujeme nejlépe dvakrát ročně - tedy nejen nyní po zimě ale i před ní na podzim.
- Střechu kontrolujeme jak zvenčí, tak zevnitř: projdeme půdu či podkroví, zda někudy neteče, zda se na trámech neobjevují houby či plísně nebo jiné závady.
- Prověříme oplechování střešních prvků a průniků kolem komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků a podobně.
- Zanesené oplechování komínu, vikýře nebo střešního okna vyčistíme, aby mohla odtékat voda.
- Prohlédneme a vyčistíme okapy a odtokové roury.
- U střešních dřevěných oken zkontrolujeme stav těsnění a kvalitu nátěrů.
- Pokud objevíme jakoukoli závadu, opravy provedeme co nejdříve ať již svépomocí nebo je svěříme firmě.
Nejvíce škod napáchá sníh, sesouvající se z šikmých střech – v současné době je na trhu řada prvků, které tající sněhovou masu přibrzdí, případně rozdělí a zabrání tak, aby sníh ze střechy nesjel vcelku jako lavina. Jde například o speciální tašky s výstupky, o trubkové sněhové zachytávače, deskové sněhové zábrany, které mají podobu roštů, nebo speciální kovové háky, do kterých se vkládá dřevěná kulatina.


Velmi často sjíždějící sníh působí škody na okapech – jim lze předejít instalací takzvaného podokapového systému, kdy je okap skryt pod nejnižší řadou tašek a kdy je stékající voda bezpečně odváděna do okapu speciálními odvodňovacími taškami.


Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách www.ireceptar.cz. Celý článek najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.


Spustit audio