Rada pro tento den - 30.9.

30. září 2010
Rada pro tento den

Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.

Jak vybrat úhlovou brusku?
Někdo jí říká rozbrušovačka a bývá nepostradatelným pomocníkem šikovného kutila. Dělit materiály, brousit laky či odstraňovat rez dokážou i levné úhlové brusky za několik stokorun. Cenově dostupné je ovšem také kvalitní nářadí pro ty, kteří potřebují často řezat nebo brousit. Řezný kotouč tohoto elektrického nástroje je umístěn kolmo k ose pohonné jednotky, odtud pochází i název úhlová bruska.

Příkon brusek se pohybuje zpravidla od 500 W až do asi 2500 W, průměr řezného kotouče bývá v rozmezí od 115 mm do 230 mm, hmotnost od 1,5 kg do téměř 7 kg. Nejmenší brusky mívají otáčky bez zatížení asi 11 000 za minutu, největší přibližně 6000 otáček za min. Některé výrobky bývají vybaveny také regulací otáček. Brusky s vyšším příkonem bývají vybaveny omezením rozběhového proudu (obvykle na 10 A), aby nástroj při zapnutí nepřetížil síť a nevyhodil pojistky. Jako pro všechno ruční elektrické nářadí i pro brusky platí, že před jejich koupí je důležité zvážit, k jakému účelu a hlavně jak často hodláme brusku používat.

Kutil, který ji využije několikrát do roka, se nejspíš spokojí s bruskou o příkonu 500 W s průměrem kotouče 115 mm – třeba i za cenu kolem 400 Kč. S dvouletou zárukou se mu vyplatí volit tzv. neznačkové zboží. Budeme-li brusku využívat často, dáme přednost značkovému. O kvalitě brusky hodně napoví kryt. Při řezání odlétávají z hrany kotouče jiskry, které mohou být velmi nebezpečné. Proto jsou všechny úhlové brusky opatřeny ochranným krytem. Zatímco nejlevnější často krytem nepohyblivým, u dražších přístrojů lze najít vhodnou pozici, aby jiskry odlétávaly směrem od nás, aniž by kryt při práci překážel.

Další tipy pro výběr kutilského nářadí najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio