Rada pro tento den - 30.8.

30. srpen 2007
Rada pro tento den

Ze srpnového vydání časopisu Receptář jsme vybrali rady doktora Stanislava Pelešky, jak založit a pěstovat živý plot ze zeravů, které většinou známe jako túje

Zeravy, stálezelené stromy nebo keře, se na živé ploty používají velmi často. Nejrozšířenější jsou zerav západní a zerav východní, jejichž vzrostlejší i středně zakrslé tvary se hodí mimo jiné právě na živé ploty či pro skupinovou nebo i solitérní výsadbu. Tyto túje rostou poměrně pomalu, výšky kolem dvou metrů dosáhnou v deseti letech věku. Túje se doporučuje vysazovat na podzim, ovšem žlutopestré kultivary je lepší sázet spíše na jaře. Pro živé ploty volíme vzdálenost rostlin podle výšky, do které odrůda dorůstá, plot pak sestřiháváme na šířku 50 až 60 centimetrů - opět záleží na odrůdě. Půda pro pěstování tújí má být slabě kyselá, propustná, keře nesnášejí zasolení. Poškozené, přerostlé, ale i zdravé exempláře zmlazujeme velmi dobře i hlubokým řezem do starého dřeva. Ovšem proschlé a odumírající jedince prořez nezachrání. Živé ploty střiháme na začátku vegetačního klidu a poté od konce dubna do začátku června. Z chorob túje nejčastěji napadá houba dymascella. Proto túje musíme od července do října pravidelně ošetřovat přípravky, které obsahují měď. Z živočišných škůdců rostliny napadají mšice a puklice, proti kterým používáme zhruba od začátku července přípravky na bázi organofosfátů, po konci vegetačního období pak živé ploty z tújí ošetříme proti mšicím a puklicím postřiky na bázi minerálních olejů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.