Rada pro tento den - 30. března
Jak vybrat motorovou rotační sekačku se dozvíme v následujícím článku.
Než vyjedeme s motorovou rotační sekačkou, zkontrolujeme ji. Začneme u žacího ústrojí. Jeho technický stav a čistota skeletu, ať už je plechové, z plastu či slitiny, ovlivňuje proudění vzduchu uvnitř bubnu, tím i kvalitu sečení a sběr posečené trávy. Po očištění žací prostor skeletu vysušíme a nastříkáme konzervačním olejem. Zkorodovaný plech natřeme základní barvou.
Žací nůž kontrolujeme odmontovaný – jen tak můžeme bezpečně zjistit, zda není prohnutý, odlomený či jinak deformovaný a ztupený. Pokud broušením a provozem již ubyly více než dvě třetiny původní šířky nože, nůž vyměníme za nový. Pro značkovou sekačku zásadně kupujeme kvalitní nůž od jejího výrobce. Má delší životnost a je také bezpečnější. Nekvalitní nůž se může při sekání rozlomit a způsobit vážné zranění.
Nabroušení nože svěříme odborníkům nebo nůž nabrousíme ve své dílně na vhodné brusce a pak zkontrolujeme, je-li vyvážený. Nasuneme ho středem na šroubovák: Je-li jedno rameno nože skloněno níž než druhé, odbrousíme ostří na těžší straně natolik, aby nůž na šroubováku držel ve vodorovné poloze. Zkontrolujeme také unášeč nože, který je většinou vyroben z duralu. Tato součást nesmí nést známky opotřebení, či být někde naprasklá či jinak poškozená. Unašeč nože sekačky společně s takzvanými střižnými šrouby představuje významný bezpečnostní prvek, který při nárazu nože na pevnou překážku dokáže zabránit poškození klikové hřídele motoru.
Také motor vyžaduje pravidelnou péči. U čtyřdobých jde hlavně o včasnou výměnu kvalitního oleje. Měnit bychom ho správně měli podle najetých motohodin. Nicméně lze doporučit výměnu minimálně jednou za rok – nejlépe před sezonou. Také vzduchový filtr je nutné očistit nebo vyměnit, hodí se promazat táhla a vyfoukat průduchy sběrného koše.
Další podrobnosti o jarní údržbě rotační sekačky najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.