Rada pro tento den - 29.8.
Ze srpnového časopisu Receptář jsme dnes vybrali další příklad, kdy lze zaměnit jedlou houbu za houbu jedovatou či nepoživatelnou. Zvláště nebezpečná je záměna za muchmůrku zelenou, což je naše nejjedovatější houba. Muchomůrka zelená je dokonce jedovatější než kobra a většina dalších jedovatých hadů.
Sedmdesátikilový člověk umírá již po požití padesáti gramů plodnice muchomůrky zelené. Jejím charakteristickým znakem je bílá pochva, tedy jakési pouzdro v půdě, ve kterém sedí třeň. Muchomůrka zelená má dále bílou blanitou roušku zahalující u mladé houby spodní část klobouku. Roušce se odborně říká prsten. Vršek klobouku je pak zbarven dozelena. Na jedovatou muchomůrku zelenou můžeme narazit od začátku června do konce října zejména v listnatých a smíšených lesích, méně pak v jehličnatých. Roste sice jen místy, ale zato hojně, zejména pod duby, habry, buky ale i pod borovicemi. Muchomůrku zelenou a především její bílou variantu podobně jako stejně jedovatou muchomůrku jarní lze zaměnit za různé druhy pečárek, především těch s bílými klobouky. Hrozí například záměna s pečárkou hlíznatou, jejíž dospělé plodnice však mají na rozdíl od zmíněných jedovatých muchomůrek hnědé lupeny. Ovšem existují případy, kdy nezkušení houbaři zaměnili mladé plodnice těchto muchomůrek za některý z hřibů. U malé muchomůrky totiž nejsou vyvinuty příslušné rozpoznávací znaky. Obecně proto platí, že pokud sbíráme velmi mladé plodnice, musíme být zvláště opatrní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.