Rada pro tento den - 29.10.
Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady pro stavitele, kteří se chystají využít podkroví rodinného domku nebo chalupy a vybudovat tam obytné místnosti.
Než začneme stavět, měli bychom kromě jiného zjistit, zda je dřevo krovu zdravé - a to bez ohledu na to, jakou jsme se rozhodli zvolit technologii vestavby a druh izolace. Mykologický průzkum, který odhalí, zda není dřevo napadeno plísněmi, houbami nebo dřevokazným hmyzem, bychom měli nechat udělat zejména tehdy, pokud chceme dřevěné konstrukce přestavbou uzavřít. Objevíme-li závady, není většinou třeba vyměňovat celý krov, ale jen jeho vadné části. V každém případě je důležité, jaké dřevo použijeme. Dnes se krovy většinou konstruují z hraněných trámů, řezaných na rámové pile neboli katru. Většinou mají povrch rozrušený od zubů pily, což je velmi příhodný terén pro dřevokazný hmyz. Chystáme-li se trámy zakrýt sádrokartonem nebo jinými povrchy, je tedy zapotřebí trámy ošetřit například Bochemitem nebo Lignofixem. Samozřejmě nejlépe náletům škůdců odolávají hoblované a broušené trámy, které mají hladký a uzavřený povrch. Chceme- li nechat trámy odhalené, což je v mnoha případech nutné, abychom v podkrovních místnostech zachovali potřebnou podchodnou výšku, můžeme zvolit bezbarvý Bochemit a ne jeho zelenou variantu. Zelené zbarvení má přípravek proto, aby bylo zřejmé, které plochy dřevěné konstrukce již byly ošetřeny. Velmi důležitá je také účinná tepelná izolace podkroví. Pokud izolaci jako například minerální vlnu či panely ze slámy vkládáme mezi krokve, musíme počítat s tím, že se trámy stanou tepelnými mosty. přitom nejde o zanedbatelnou plochu - trámy tvoří zhruba 15 % stropu půdy a jejich tepelná vodivost je skoro 4x vyšší než u použitého izolačního materiálu. Pokud tedy chceme podkroví slušně zateplit, vyplatí se přidat vrstvu izolace ještě pod krokve. Jestliže se rozhodneme při rekonstrukci podkroví vyměnit i starou krytinu, zvolíme samozřejmě izolaci nad krokvemi. Zde si můžeme vybrat z několika moderních izolačních materiálů na bázi polystyrenu, které jsou dostatečně pevné a zcela nenasákavé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.