Rada pro tento den - 29.1.
Také jste se pustili do úklidu a připravujete šatníky na jarní sezonu? Z lednového Receptáře jsme pro vás vybrali tipy na využití textilu, který již dosloužil. Využijte techniku patchwork a proměňte vysloužilý textil v nové bytové doplňky.
Patchwork dnes již pro nikoho není novinkou. Nazývá se tak technika, která vychází z toho, že nová látka na povlečení, přehozy i oblečení vzniká sešíváním kousků látek k době. Technika vznikla v Americe, kde se osadníci z nutnosti snažili využít i poslední kousek látky tak, aby pěkně vypadal. Nakonec se ze sešívání kousků látek k sobě stalo doslova umělecké dílo a zajímavý koníček. A z původního šití dek se technika přenesla na výrobu ložního prádla, potahů na židle, polštářů, závěsů, ubrusů a prostírek, různých bytových doplňků a dekorací, hraček i zdobení oděvů.
Tradiční americké vzory jsou pro začátečníky dost složité, proto si nejprve vyzkoušejte pouze sešívání různých čtverečků a trojúhelníku do pruhů, z nichž vznikne základ pro další výrobky, jako je třeba prostírání nebo povlečení.
Kdo si techniku zamiluje a bude jí chtít věnovat jako koníčku, bude kromě běžného vybavení švadlenky potřebovat náčiní pro patchwork - podložku pro řezání látek (cutmat), tzv. rollcutter - přístroj na stříhání - vlastně řezání látek otočnou čepelí, patchworkové pravítko, speciální tužku, která se dá mazat nebo mizící fix, šablony na překreslení vzoru a knihu o patchworku, či ještě lépe - kurs, kde se naučíme základy této techniky. Neboť práce pod vedením zkušené lektorky je vždycky názornější, než sebelepší kniha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.