Rada pro tento den - 29. dubna

29. duben 2011
Rada pro tento den

Víte jak založit zahradní koupací jezírko? Rada pro dnešní den nabídne řešení.

Zatímco bazén v zahradě působí mnohdy jako pěst na oko, jezírko se stane její přirozenou a velmi estetickou součástí. A pokud je dobře založené, bývá jeho údržba jednodušší a levnější. Koupání bez chemie prospívá alergikům i přírodě. Přírodní koupací jezírka plní funkci okrasnou a současně odpočinkovou ­ hodí se k letnímu koupání a plavání v chemicky neupravené vodě, v souladu s přírodou.

Při koupání se můžete kochat krásou leknínového květu, zatímco vodu místo chlóru čistí kořeny rostlin a filtry naplněné pískem. Jediné, co potřebujete pro založení koupacího jezírka, je dostatek prostoru – čím bude větší, tím lépe. Jak koupací jezírko funguje? Princip údržby a čištění vody v koupacím jezírku je obdobný jako u známých a dnes již běžně používaných kořenových čističek odpadních vod. Jezírko je rozděleno do dvou částí – koupací a čisticí.

Koupací část tvoří polovinu, nebo o trochu větší část plochy a objemu jezírka. Její velikost by měla být kolem 50 m2 a hloubka pro plavání minimálně 130 cm (ideální jsou 2 m). Čím bude jezírko větší, tím lépe – jednak budeme mít větší prostor pro koupání, a při větším objemu se v jezírku také lépe udržuje čistota vody a biologická rovnováha.

Čisticí (regenerační) část by měla být hluboká přibližně 50 cm s pozvolným sklonem. Její dno vyplňuje filtrační materiál. Na něj navrstvíme substrát, do kterého zasadíme rostliny zajišťující tzv. biologické čištění.
Do čisticího prostoru dostatečně výkonným čerpadlem přivádíme vodu z koupací části, kam se po pročištění opět sama vrací. Regenerační část musí být od koupací oddělena tak, aby se neodplavoval filtrační materiál a substrátu do části koupací.

Další podrobnosti o zakládání zahradních jezírek najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio