Rada pro tento den - 27.7.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Chystáte se koupit okapy? Kterému materiálu dát přednost?
Pozinkované okapy jsou tradiční, výhodou je jejich cena, ale aby vydržely dvacet let, musíme je natřít barvou. Korozi zabráníme, když první nátěr naneseme až asi za rok po osazení okapů, tedy poté, co pozinkovaný povrch zoxiduje. K dostání jsou také ocelové okapy chráněné vrstvou vypalovaného laku nebo plastovým potahem už od výrobce.
Okapy z hliníkového plechu nekorodují a jsou velmi lehké a v mnoha barevných variantách, takže je lze sladit s barvou střešní krytiny nebo fasády. Výrobci uvádějí čtyřicetiletou životnost, ale také asi čtyřikrát vyšší cenu, než má okap pozinkovaný. Hliníkový okap ošetřený odolnou práškovou vypalovací barvou má životnost až sedmdesát let.
Plastové okapy se snadno montují, mají dlouhou životnost a nejsou náročné na údržbu. Nejčastěji jsou v bílé, černé a hnědé barvě, ale vyrábějí se takřka v jakémkoliv barevném odstínu, mohou být lesklé, matné nebo polomatné. Jsou barevně stálé. Jsou ale dražší než okapy z pozinkovaného plechu.
Měděné okapy nepotřebují povrchovou úpravu ani údržbu. Měď na vzduchu časem mění barvu a vytváří si vlastní ochrannou vrstvu, která ji zbarví nejprve dohněda a později dozelena. Čím je měď starší, tím je zajímavější a vynikne i na rodinném domě. Bez údržby vydrží asi osmdesát let, ale okapy jsou asi třikrát dražší než okapy z pozinkovaného plechu a navíc o ně mají zájem zloději.
Titanzinkové okapy jsou vyrobeny ze slitiny zinku, titanu a mědi a mají stejnou životnost jako okapy měděné, jsou však pružné a barevně stálé. Mohou být v lesklém nebo matném provedení, světle nebo tmavě šedé. První varianta je zhruba dvaapůlkrát dražší než pozinkovaný plech, druhá pak více než třikrát dražší. Jsou však náročné na dodržování technologických postupů při montáži.
Další podrobnosti o výběru okapů a střešních krytin najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.