Rada pro tento den - 27.5.
Z květnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak se zbavit běláska zelného, jehož housenky ničí zeleninu nejen okusem, ale znehodnocují ji i svým trusem.
Chutná jim především zelí a květák, rovněž brokolice, kapusta i kedluben. Většina motýlů stihne za sezonu vytvořit více generací - obvykle dvě. První generace běláska zelného, létající od konce dubna do počátku června, je méně početná a znatelné škody nepůsobí. Větší problémy působí teprve druhá, početnější generace, která se vyskytuje v červenci a v srpnu. Z vajíček, které samičky nakladou na rostliny se vylíhnou housenky, které mají žlutou, ale nijak výraznou barvu, a které jsou posety černými skvrnkami. Dospělí motýli běláska zelného mají na předních špicích křídel typickou černou kresbu, která křídla opticky zakulacuje, samičky navíc ještě černé skvrny. První generace může mít tuto kresbu špinavě žlutou, stejnou barvu může mít i zadní pár křídel. A jak tedy vyzrát na běláska zelného, aby neškodil? Housenky se naštěstí spokojí s vnějšími listy a nezavrtávají se dovnitř zelných hlávek. Proto lze proti nim snadno použít insekticidy. Ale existuje i šetrnější pomoc - dostatek ptáků na zahradě, kteří se nenechají odradit pachem housenek. Housenky jsou navíc napadány mnohými parazity, například lumčíkem žlutonohým, který se přirozeně namnoží v roce silného výskytu běláska a tak jeho stavy redukuje. A především, pokud pěstujeme pouze záhonek květáku, je velmi snadné housenky ručně vysbírat. V ekologickém zahrádkaření se používají také rostliny, které housenkám ani motýlům nevoní a odpuzují je. Účinkovat by měl například výluh ze šalvěje, kopretiny vratiče, rozmarýny, mateřídoušky, máty peprné i rajčatových zálistků. Věřte nevěřte, někteří nadšenci běláska zelného i chovají. Bělásek zelný má také spoustu zajímavých příbuzných, kteří jsou však naprosto neškodní. Někteří z nich dokonce patří mezi vzácné a mizející druhy. Je proto dobré tyto bělásky dokázat rozeznat od běláska zelného. Z dalších bělásků můžeme zmínit například tyto motýly: bělásek hrachorový (Leptidea sinapis), bělásek Realův (Leptidea reali Reissinger), bělásek rezedkový (Pontia daplidice), bělásek řepový (Pieris rapae) či bělásek řeřichový (Anthocharis cardamines).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.