Rada pro tento den - 27.11.

27. listopad 2008
Rada pro tento den

Z posledního čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak si vyrobit smaltovanou ozdobu či šperk na obyčejné elektrické plotýnce.

Umožňuje to nový smaltovací prášek Karomail, který se vypéká již při teplotě asi 150 °C, zatímco pravý smalt vyžaduje vypalovací teploty 850-900 °C. Další zjednodušení představuje skutečnost, že nový prášek sypeme rovnou na plech, zatímco u pravých smaltů se pigment dává do vody. Práškové smalty mají barvy plné, transparentní a metalýzové. Pracovat můžeme s jakýmkoliv plechem - měděným, pozinkovaným, hliníkovým, víčky od plechovek apod. Ve výtvarných potřebách se prodávají plíšky už připravené a začištěné. Výhodou smaltů na vařiči je také to, že je lze překrývat a opravovat, protože jim nevadí několikanásobné přepékaní.

K práci budeme kromě plotýnkového elektrického vařiče a barevného práškového pigmentu Karomail potřebovat:
kousek pevnějšího pletiva nebo jinou kovovou podložku
ohýbací a štípací kleště,
nůžky na plech,
pilník,
smirkový papír
řezák s odlamovací čepelí

Požadovaný tvar na plech nakreslíme lihovou fixou podle předkreslené papírové šablony a poté vystřihneme nůžkami na plech. Hrany opracujeme smirkovým papírem. Plíšek položíme na mřížku, na které se nám bude z horkého vařiče dobře přenášet. Podložíme čistý papír, přes sítko nasypeme rovnoměrnou vrstvu zvoleného pigmentu a plíšek opatrně přemístíme na plotýnku. Na plotýnce se smalt po chvíli začne lesknout a rozpouštět. Když se bude lesknout celá plocha, počkáme ještě 1-2 minuty a pak kleštěmi nebo nožíkem mřížku s plíškem sundáme. Barevná vrstva zatuhne teprve po vychladnutí. Pokud někde prosvítá podklad, postup s novou dávkou pigmentu zopakujeme. Jsme-li spokojeni, začneme sypat další barvu. Pro přesné vysypání detailů můžeme použít šablonu, kterou přiložíme na vychladlý plíšek. Pozor nepřilepujeme ji!. Drobné detaily můžeme domalovat konturou na sklo nebo porcelán, či Glitter Linerem a necháme dobře zaschnout. Z rubové strany nalepíme oboustrannou páskou magnet. Pokud budeme potřebovat vytvořit dírku, plíšek položíme na prkénko a z lícové strany otvor prorazíme úderem kladívka na hřebík. Okraje pak na rubu začistíme smirkem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.