Rada pro tento den - 24.7.

24. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali rady, jak si doma vyrobit z mléka vlastní tvrdý sýr, brynzu a sýr olomouckého typu.

Tvrdý sýr
Budeme potřebovat kilo tvarohu, litr čerstvého mléka, jednu lžičku jedlé sody, dvě lžičky soli a dvě lžíce másla. Mléko přivedeme k varu, nadrobíme do něj tvaroh a za stálého míchání ohříváme, dokud se nevyloučí syrovátka. Hmotu scedíme a necháme okapat. Na pánvi rozehřejeme máslo, přidáme okapanou tvarohovou hmotu, jedlou sodu a sůl a mícháme vařečkou, dokud se nevytvoří táhlá hmota. Nalijeme ji do mikrotenového sáčku a necháme ztuhnout ve formě. Jana Lišková z Kopidlna, která radu poslala, píše, že do sýra ještě přidává různé bylinky - například pažitku, libeček, pepř a podobně.

Brynza
Můžeme ji připravit nejen z ovčího, ale i z kozího či kravského mléka. Vyrobit brynzu není složité. Do čerstvě nadojeného mléka přidáme mléčné kultury a syřidlo - oboje nám prodají například v nejbližší výrobně sýrů, kulturu i syřidlo je možné sehnat i přes internet od různých výrobců. V nádobě vznikne sraženina, kterou nalijeme do zavěšeného plátěného pytlíku a necháme odkapat. Brynzu můžeme konzumovat hned jako čerstvý roztíratelný sýr, nebo ji necháme asi čtyři týdny dozrát. V Maďarsku brynzu ochucují bylinkami, cibulí nebo paprikou.

Sýr po Olomoucku a bez chemie
Zkyslé mléko převaříme a přecedíme přes plátýnko. Získáme tak tvaroh, ze kterého musíme vylisovat co nejvíce syrovátky. Tvaroh pak promícháme se solí a kmínem v přiměřeném množství, napěchujeme ho do kamenného hrnce, utěsníme například celofánem, aby se dovnitř nedostal vzduch, a necháme zrát při teplotě třicet stupňů Celsia asi tři týdny. Sýr musí být žlutý a mazlavý. Poslední dvě rady poslal Jaroslav Polcar z Kryr.

Spustit audio