Rada pro tento den - 24.10.

24. říjen 2008
Rada pro tento den

Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik základních rad pro ty z vás, kteří doma hodlají instalovat krbovou vložku.

Krbová vložka bohužel není totéž co krbová kamna. Krbová kamna totiž jen postavíme do místnosti, napojíme je na komín a můžeme topit. Naproti tomu krbová vložka je součástí krbu a její instalace vyžaduje četné stavební a montážní zásahy.

Krbovou vložku je nutné instalovat podle platných norem požární ochrany v souladu s ČSN 061008 a příslušnými předpisy. Rovněž napojení vložky na komín podléhá normám - tedy ČSN 734201 a ČSN 734210. Připojení si necháme zkontrolovat kominíkem.

Před instalací krbové vložky zjistíme, zda lze do místnosti přivádět čerstvý vzduch pro spalování; rovněž pro teplovzdušný rozvod do dalších místností zajistíme přísun čerstvého vzduchu, který nahradí vzduch odsátý krbovou vložkou.

Krb je, zejména s litinovou vložkou, těžký. Do patra jej proto umístíme, jen když jsme prověřili, že podlaha topidlo unese.

Kolem vnějšího pláště krbové vložky musí proudit vzduch, jinak se vložka přehřeje a ztratí projektované vlastnosti, případně se poškodí. Mezi pláštěm vložky a vnitřní obezdívkou krbu tedy ponecháme mezeru širokou 8-10 cm.

Ve zdi za krbem nesmí být vedení vody, plynu ani elektřiny.

Při obezdívání krbové vložky počítáme v místech napojení s dostatečnými dilatačními mezerami.

Pod krbovou vložkou a alespoň 30 cm před ní musí být nehořlavá podlaha. Popelník pod krbem se nesmí dotýkat podlahy.
Mezi horním výdechem horkého vzduchu z krbové vložky a stropem musíme nechat nejméně 40 cm volného prostoru.
Pokud máme ve stejné místnosti, kde stojí krb, ještě ventilátor - například v digestoři, krbová vložka nemusí fungovat správně.

Spustit audio