Rada pro tento den - 23.9.

23. září 2008
Rada pro tento den

Ze zářijového čísla časopisu Receptář jsme vybrali radu, jak se zbavit jetele v okrasném trávníku a radu, jak snadno přečerpat dešťovou vodu z jednoho sudu do druhého.

Pokud okrasný trávník zarůstá jetelem, travní rostliny trpí nedostatkem dusíku. Jeteli bílému se daří na sušších, písčitých a tedy méně zásobených půdách. Z travního porostu pak ustoupí při intenzivnějším hnojení dusíkatými hnojivy. Trávníky můžeme hnojit třemi způsoby. 1) Na trhu je řada speciálních vícesložkových hnojiv pro trávníky s vysokým obsahem dusíku - část je v pomalu působící formě. Během vegetace postačí jedna až tři dávky podle návodu na obalu (např. Lovogreenu). 2) Lze také použít běžná hnojiva, například NPK 15-15-15 a ledek amonný s vápencem. Na jaře použijeme NPK v dávce 300 g na 10 m2 a během vegetace přihnojujeme tři až pětkrát ledkem v dávce 100 g na jedno přihnojení. 3) Trávník můžeme rovněž hnojit prosévaným kompostem na jaře v dávce 20 l na 10 m2 a stejnou dávku použijeme také v létě.

Jak přelévat vodu ze sudu do sudu radí Antonín Pravý z Nové Paky. Využívá známého fyzikálního zákona o spojených nádobách. Obyčejná hadice se příliš neosvědčila, protože se kroutila a bránila při nabírání vody z plného sudu. Po různých zkouškách přišel pan Pravý na následující způsob. Použil kovovou trubku o vnitřním průměru od 18 do 26 mm, kterou ohnul do tvaru písmene U v poloměru 12 nebo 16 cm. Délku ramen upravil tak, aby po nasazení ohnuté trubky na dva stejné sudy stojící v rovině těsně vedle sebe byly její konce asi 2 cm nad dnem. Vrchní rádius je položený přes oba sudy. Když je jeden sud plný, ohnutou trubku naplníme vodou a nasadíme ji přes plný a prázdný sud. Voda z plného sudu přeteče do prázdného a ustálí se na stejné úrovni. Vodu pak můžeme odebírat odkudkoliv. Pokud tedy máme okap svedený do jednoho sudu a jsou vydatné deště, naplní se také další sud nebo i více sudů, protože tímto způsobem jich lze propojit libovolný počet nádob.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.