Rada pro tento den - 23.8.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Jak začít s flyballem
Zajímavý sport pro temperamentní a kamarádské psy všech plemen i křížence začíná výukou rychlého zdolání čtveřice identických skokových překážek. Poté se psi učí získat míček z boxu, zprvu pevného, později nášlapného, a to tak, aby s lapeným míčem mohli okamžitě provést otočku. Nejrychlejší psi se při závodech začínají otáčet už při doskoku na box, dříve než míček sevřou v tlamě.
Tato část výuky psy obvykle velmi baví, ale trénink je lepší provádět pod vedením zkušeného psovoda, aby pes příliš nezatěžoval klouby předních tlapek. Existuje více variant, jak pes může úkol splnit, vhodnost jednotlivých závisí na jeho tělesné stavbě apod. Nakonec se psi učí vzájemně střídat na závodní dráze. Aby tým byl co nejrychlejší, míjejí se na cílové, resp. startovní čáře tělo na tělo. Jak uvádějí flyballisté, tento sport není nic pro závistivé psy, kteří nesnesou, že přibíhající kolega má míček, zatímco oni ještě ne!
Při výměnách psů na dráze prožívají i psovodi vysoké napětí. Jde o to, vypustit psa ve správném zlomku sekundy, aby byl na čáře v pravý čas, ne brzy, ne pozdě. Členové týmu se proto v předstartovní zóně rozestavují do určitých strategických pozic a vzdáleností, strategické bývá i pořadí psů na dráze. V tom je flyball divácky velmi přitažlivý; je nač se dívat jak u překážek a boxu s míčkem, tak na startu. Vše se přitom odehrává na prostoru zhruba 30 x 10 metrů velkém. Soutěží spolu dvě čtyřčlenná psí družstva na dvou totožných drahách. Každý pes má za úkol v co nejkratším čase doběhnout po dráze se čtyřmi skokovými překážkami k boxu, ze kterého uvolní našlápnutím míček, s nímž se vrátí opět přes překážky na startovní cílovou čáru. Měřený úsek tam a zpět je dlouhý zhruba 31 metrů, světový rekord čtveřice psů se v roce 2010 dostal pod hranicí 15 vteřin, český rekord pod 18 vteřin! Záplav adrenalinu si ovšem všichni soutěžící užívají i při časech kolem 30 vteřin.
Základní informace o flyballu a dalších psích sportech najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.