Rada pro tento den - 23.4.
Víte, že existuje pivní koupel? Samozřejmě nemáme na mysli mohutnou konzumaci nazlátlého moku, ale opravdovou koupel s blahodárnými účinky ve vaně plné piva. Z dubnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali zkušenosti, které s touto lázní učinila Eva Mikysková z Třebíče.
Koupelové pivo je vařené podle speciálního receptu a přidávají se do něj pivní kvasnice a směs léčivých bylin. V koupeli si odpočineme, načerpáme sílu a energii, uvolníme si svaly, prohřejeme klouby a koupel dodá kůži a vlasům mnoho živin, zejména vitamin B, proteiny a sacharidy. Součástí koupelí dokonce bývá i drcený chmel, který působí jako peeling, čili jemné brusivo, které z pokožky odstraní zbytky odumřelých kožních buněk. Póry kůže se tak uvolní a odplaví se jimi škodlivé látky. Pivní koupel se doporučuje například pro zmírnění lupénky, atopických ekzémů, při suché kůži a jako doplňková léčba dalších kožních onemocnění. Po prokrvení pokožky v koupeli je vhodné se ještě zabalit do deky a odpočívat. Bylinky a vitamin B se během ležení v teplém zábalu dále vstřebávají do kůže a jejich účinek se zvýší," píše paní Mikysková.
A ještě jeden nápad z Receptáře. Jeho autorem je Tomáš Dlouhý z Litomyšle, který vyřešil problém se skleněnou zátkou dózy se zabroušeným hrdlem. "Často se mi stalo, že jsem zátku nemohl uvolnit - sklo na styčných plochách zátky a hrdla nádoby je hrubé, a při zavírání dózy by se na zátku nemělo více přitlačit. Osvědčil se mi následující postup - na hrdlo jsem pouštěl horkou vodu tak dlouho, dokud zátka nepovolila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.