Rada pro tento den - 22.12.
Z prosincového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak pěstovat kapradiny jako pokojové rostliny.
Kapradiny jsou vhodné do "sesadby" s kvetoucími pokojovkami, ale můžeme je doma pěstovat i jako výrazné, atraktivní solitéry. Většině druhů se daří v prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí a mimo dosah přímého slunce, proto se hodí do tmavších částí bytů. Ideální jsou třeba do koupelen s přímým osvětlením či do zimních zahrad. Mezi kapradinami však najdeme i druhy, které lze pěstovat i v moderních bytech s nižší vlhkostí vzduchu.
Většině pokojových druhů kapradin celoročně vyhovují běžné pokojové teploty kolem 20 - 25°C. Některé druhy však snášejí přes zimu i nižší teploty kolem 10 - 15°C. Existují i zimovzdorné kapradiny, které ovšem nelze pěstovat jako pokojové rostliny.
Kapradiny sázíme do lehkého vzdušného substrátu, například do směsi ze tří dílů rašeliny, dvou dílů zeminy, dílů zeminy a jednoho dílu písku. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli však přemokřený, kapradinám prospívá každodenní mlžení. Na přeschnutí jsou poměrně citlivé hlavně menší, drobnolisté druhy. Při nedostatku vláhy rostliny začnou ztrácet svěží zelenou barvu, listy blednou a jejich konce vadnou. V takovém případě rostlinu ihned zalijeme a porosíme ji nebo osprchujeme. Pokud je proschnutí vážnější, ponoříme celou rostlinu asi na dvě hodiny do vody. Pokud bychom rostlinu nezalili delší dobu, postupně celá zhnědne, listy usychají a opadávají a nakonec rostlině odumřou i kořeny. Takové kapradině už pak nepomůžeme. Zálivku poněkud omezíme jen u chladnomilnějších kapradin zimovaných za teplot kolem 10 - 18°C. Mezi zálivkami necháme substrát na povrchu proschnout a rostliny znovu zalijeme, až když začnou mírně vadnout. Za chladnějších podmínek mírný přísušek nevadí, rostliny se z něj po zálivce rychle vzpamatují. Pokud by naopak byl substrát příliš mokrý, kapradiny by začaly v zimě zahnívat a odumírat.
Hnojíme hnojivy určenými pro zelené pokojové rostliny, v létě každý týden až každých 14 dní, v zimě asi jen jednou za měsíc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.